fbpx
Empty cart

Sepette ürün yok.

Li Ion (LITYUM İYON) Piller ile Sızdırmaz Kurşun Asit (SLA) Piller Arasındaki Fark Nedir?

  • Kurşun-asit ve lityum piller fiyat, ağırlık, performans, yaşam döngüleri, bakım ve garanti açısından çok farklıdır . Elektrikli bisikletinize güç sağlamak için seçtiğiniz pil takımı, nihayetinde menzil gereksiniminize ve bütçenize bağlı olacaktır.
  • Fiyat : Lityum piller kurşun-asit pillerin maliyetinin 3-4 katıdır. Akıl yürütme, aşağıdaki 5 karakteristik karşılaştırmaya dayalı olarak açık olmalıdır.
  • Ağırlık ve Güç Yoğunluğu : SLA piller, lityum piller tarafından sağlanan yaklaşık aynı miktarda güç için 3 kat daha ağırdır. 12ah boyutunun üzerinde, SLA, 2 tekerlekli bir bisiklette pratik kullanım için çok ağır hale gelir. 3 tekerlekli bisikletler, SLA’nın daha ağır ağırlığını daha rahat taşıyabilir, ancak 20 milden fazla mesafeler istiyorsanız, lityum en iyi seçimdir.
  • Verim: Aşağıdaki tablo, SLA ve lityum piller için deşarj eğrilerini göstermektedir. Gördüğünüz gibi, SLA daha çok köşegendir ve lityum daha eşittir. Bu, SLA paketinin, pakette kalan kapasiteye dayalı olarak performans sunacağı anlamına gelir; kullandıkça performans kapasite ile 1:1 azalır (benzin deponuz boşaldıkça arabanızın performansının yavaşladığını hayal edin).
  • Öte yandan lityum, şarj süresi boyunca daha eşit performans sağlar ve şarjın sonuna doğru daha dik bir şekilde düşer (sürüşün ilk %85’i dolu gibi sürer ve daha sonra, boşalmaya yakınken performansta düşer) ). Bunun bir dezavantajı, bir lityum pil kullanırken LCD’deki pil göstergesinin daha az doğru olmasıdır. Tıpkı bir lityum pilin deşarj eğrisi gibi, pil seviyesi göstergesi, deşarjın çoğu için tam şarj göstererek yüksek kalır ve ardından pil bitmeye çok yakın olduğundan dik bir şekilde düşer. Bunun farkında olmak ve kendi sisteminizin beklenen aralığını anlamak önemlidir.
  • Yaşam döngüleri : Yeniden şarj edilebilir bir pilin, kapasitesini kaybetmeye başlayana kadar (şarj edilemez hale getirerek) tam şarj ve deşarj sürecinden kaç kez geçmesi beklenir. Tüm şarj edilebilir pillerin belirli sayıda beklenen kullanım ömrü vardır. SLA pillerinin, değiştirilmeleri gerekene kadar 175-250 “döngü” sürmesi beklenir.
  • Elektriklimotor.com.tr tarafından sunulan lityum pillerin 1800’e kadar yaşam döngüsü sürmesi ve yine de %80 kapasiteye kadar geri dönmesi bekleniyor. Bunu göz önünde bulundurarak, başlangıçta daha pahalı olmasına rağmen, lityum döngü bazında SLA’nın maliyetinin yarısıdır.
  • Bakım : SLA piller, lityum pillerden daha fazla özen gerektirir. SLA pil paketleri her kullanımdan sonra mümkün olan en kısa sürede şarj edilmeli ve dolu olarak saklanmalıdır. 30 günden fazla depolanacaksa, en az her 30 günde bir dolu ve “eksiksiz” bir bakım ücreti ile depolanmalıdır. lityum paketleri gerektiği gibi şarj edilebilir ancak uzun süre “kuru” (tamamen boş) bırakılmamalıdır.
  • SLA paketlerinde olduğu gibi, lityum paketleri de dolu olarak saklanmalı ve depolama sırasında en az 30 günde bir şarjlı olarak muhafaza edilmelidir. Hem SLA hem de lityum piller içeride tutulmalıdır (garaj uygundur) ve en iyi şekilde oda sıcaklığında çalışır. Soğuk, tüm pillerin kapasitesini/menzilini azaltır. Soğuk bir pil, oda sıcaklığındaki bir pilden daha az yol alır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Kategoriler