Genel Haberler

3 Vites Kumanda Düğmesi Ne İşe Yarar?

3 vites kumanda düğmesi, elektrikli bisikletlerin çok daha kolay hareket etmesini, yokuş yukarı sürüşlerde fazla efor sarf edilmemesini sağlar. Elektrikli bisiklet modelleri genellikle şehir içi ulaşımı için tercih edilmektedir ve bu nedenle kullanım için daha az güç kullanımı imkanı sunmaktadır.

Bu bisikletlerde, BLDC (Fırçasız DC) adı verilen ve genellikle tekerlekleri döndürmeyi kolaylaştıran kısım olan göbeğe monte edilen fırçasız doğru akım elektrik motorları bulunur. Bu motorlar, sistemin pili tarafından sağlanan elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için mıknatıslar ve bobinler kullanır. Buradaki amaç, sürücünün torku, yani bisikletin hareket etmesi için pedallara koyduğumuz kuvveti güçlendirmesine yardımcı olmaktır. Bu sayede uyguladığımız kuvvet gereğinden az olur. Genellikle bu yardımın yoğunluğu ayarlanabilir ve bir sensör bisikletin pedallarının etkinleştirildiğini size bildirdiğinde etkili olur.

3 vites kontak kumanda 1

3 vites kontak kumanda düğmesi

3 Vites Kumanda Düğmesi İle Kolay Sürüş

Oradan, bir kontrol ünitesi “orta alanı” yapar ve motorun tekerlekle aynı yönde dönmesini sağlamak için pil enerjisini kullanır. Elektrikli bisikletleri mopedlerle karıştırmayın. Yasaya göre, bir elektrikli bisiklet motorlu tahrikle çalışamaz veya sürücüye hız kontrolü sunamaz.

Bisiklet motorları dayanıklı mı? Bu BLDC motorlar, verimli olmalarının yanı sıra geleneksel DC motorlara (fırçalı) göre daha uzun hizmet ömrüne sahiptir. Ancak aktivasyonu daha karmaşıktır ve bir elektronik kontrolör gerektirir.

Peki, piller nasıl şarj edilir? Bu, modele bağlıdır. En yaygın olanı prizde şarj edilmeleridir ve pilin doldurulma süresi modele göre değişebilir. Bununla birlikte, bazı daha gelişmiş modeller, bisikletçi frenleme veya iniş gibi eylemleri gerçekleştirirken akünün şarj olmasını sağlayan bileşenler kullanır. Ancak bu modeller nadirdir.

Elektrikli Ve Normal Bisiklet Yasaya Göre Aynı

Bu bisikletler normal modellerle aynı şekilde nitelendirilmektedir. Dolayısı ile elektrikli bisikletlerde de normal bisikletlerde olduğu gibi bir sürücü belgesi gerekmemektedir. Ancak kullanım esnasında elbette kask takılması ihmal edilmemelidir. 3 vites kumanda düğmesi ile tasarlanan elektrikli bisikletler de dahil olmak üzere tüm bisikletler belirli bir lisans veya tescil gerektirmez. Ancak motor gücü 350 Watt’ı geçmemeli ve gaz pedalı olmamalıdır. Maksimum hız da saatte 25 kilometreyi aşmamalıdır.

Bir yanıt yazın