Genel Haberler

Ana Kablo – Uzatma Kablosu 1T5

Ana kablo – uzatma kablosu 1T5, elektrikli bisiklet modelleri için özel olarak tasarlanan bir üründür. Su geçirmez bir özelliği olan kablo 1T5 ekrana, gaz kelebeğine ve farlara bağlanmaktadır. Elektrik motorları elektrikli makinelerdir. Özellikle günümüzde elektrikli bisikletler için özel olarak tasarlanan motorlar vardır.

Elektrik motorları, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürme özelliğine sahip üründür. Birçok elektrik motoru türü vardır ve bunlar, doğru akım motorları, alternatif akım motorları ve evrensel motorlar olmak üzere üç büyük grupta toplanabilir. Söz konusu olan bu motor türlerinin her biri için, senkron motorlar veya asenkron motorlar olabilen alternatif akım motorları gibi başka motor türleri de vardır.

motor kablosu 60 cm 2

Ana Kablo – Uzatma Kablosu 1T5 Ne İşe Yarar?

Elektrikli bisiklet modellerinde kullanılan motorlar doğru akım (DC) motorudur. 1T5 uzatma kablosu da motora bağlanır ve elektrikli bisikletler için özel olarak geliştirilmiştir. Doğru akım motorları, sabit mıknatıslı veya alanı ve armatürü olan ancak kalıcı mıknatısı olmayan motorlardır. Bu tür motorlar, gücünü doğru akım kaynağından alır. Doğru akım motorları, indüktör ve indüklenen bobinlerin bağlantı moduna göre sınıflandırılır. Bunlardan birisi paralel motordur. Şönt motor olarak da bilinen paralel motor, indüktör ve indüklenen sargılar paralel bağlandığı için bu şekilde adlandırılır. Hızı kolayca ayarlanabilir ve bu motorlar el aletlerinde, asansörlerde ve konveyörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektrikli Bisiklet Motor Türleri

Elektrik motorlarını bir başka türü de seri motordur. Seri motorda indüktör ve armatür sargıları seri olarak bağlanır, yüksek tork ve hızlı ivmelenme ile öne çıkar. Özellikleri nedeniyle seri motor, elektrikli tramvaylar, elektrikli trenler ve elektrikli vinçler gibi daha fazla güç gerektiren uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit motor  ise bazıları tarafından karma motor olarak bilinir. Kompozit motor, seri motorların ve paralel motorların özelliklerini sunar. Bu motor tipinde, biri indüklenen sargı ile seri, diğeri paralel olmak üzere iki endüktör sargısı vardır. Kompozit motor, yük ile çalışırken hızını sabit tutar, bu nedenle mekanik makaslar ve presler gibi ani yük değişimlerine maruz kalan makineleri tahrik etmek için yaygın olarak kullanılır. Ana kablo – uzatma kablosu 1T5 ise sadece elektrikli bisikletlerde kullanılır.

Bir yanıt yazın