Genel Haberler

Dünyada Elektrikli Bisiklet Satışları Arttı

Elektrik bisikletler pandemi döneminin gözbebeği oldu. Son yayımlanan rapora göre elektrikli bisiklet satışlarının geçmişteki yıllara göre bir hayli arttığı gözlemlendi. Özellikle ABD’deki satış rakamlarının %65 oranında artış göstermesi yeni teknoloji bisikletlerin son dönemde beğenildiğini gösterdi. Yayımlanan rapora göre 2019-2020 arasında elektrikli bisiklet satışlarında ABD’de %65 oranında artış olduğu ifade edilirken buna sebep olarak da pandemi gösterildi. Yine aynı dönemler için açıklanan rapora göre elektrikli bisiklet satış şirketlerinde %145 oranındaki büyüme dünyanın hızla elektrikli bisiklete yöneldiğini gösteren bir grafik olarak kayıtlara geçti.

Yine aynı raporun çıkarımlarına göre dünya her geçen yıl daha elektrikli bisiklete yönelecek. 2030 yılına kadar araba satışlarından daha çok elektrikli bisiklet satışı yapılacağı ifade ediliyor. Fakat sektör uzmanlarının da bu konuda çeşitli uyarıları var. Özellikle elektrikli bisiklete bu kadar talebin bulunduğu bir dönemde altyapının da iyileştirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Çok fazla talep ve gelişmemiş altyapının özellikle kazalar yönünden bir sıkıntı doğurabileceği ihtimali raporda kaygı verici olarak gözlemlendi.

692f12e9 e1b3 4edb 9f33 1d03aaa2cb81 qc9zlbr3n0egf1nxvbowc02sfci86uqqksrbodqx4y

Elektrikli bisikletin arabalara göre bu kadar fazla tercih edilmesinin nedeni olarak da hem sürüş kolaylığı hem de bu esnada çevreyi gözlemleme ve çevreyle etkileşimde olma olanağına sahip olması gösteriliyor. Ayrıca elektrikli bisikletlerin egzersiz yapmaya olanak sağlaması da bu bisikletleri cazip kılan bir diğer etkenlerden biri olarak gösterilmekte.

Uzmanlar ayrıca elektrikli bisikletlere yöneliminde trafiği rahatlatacağı ve bu şekilde orantılı büyümenin bisiklet kullanıcılarını daha güvende hissettireceğini ifade ediyor. Elektrikli bisiklette kullanıcı motordan da aldığı güçlü pedalla daha rahat hareket ediyor. Peki ya normal bisikletin dönemi bitiyor mu ?

Raporlara göre normal bisikletlerin dönemi bitmiyor. Normal bisikletler 2030 yılına kadar satış rakamı olarak %47 büyüme sağlıyor. 2019 yılında 3,7 milyon olan normal bisiklet satış rakamının bu yıla kadar 17 milyona çıkacağı ifade ediliyor. Eğer bu tahminler ve raporlar doğru çıkarsa Avrupa ülkelerinin diğer yıllara nazaran iki katı bisiklet temin edeceği öngörülüyor. Özellikle Türkiye’de de yeni yeni yapılan şarj noktalarına ülkemizde ve Avrupa’da büyük ihtiyaç olacağa benziyor.

Bir yanıt yazın