Genel Haberler

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Elektrikli bisikletin temel farkı standart bir bisiklete kıyasla pedalların gücüne ek olarak, sürücüyü desteklemek için gerektiğinde güç desteğinin etkinleştirilmesidir. Elektrikli bisikletlerin çoğu her şeyden önce bisiklet olmasıdır. Bu nedenle pedalların gücüne ek olarak elektrik sistemi de normal şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda bisiklet sınıfına dahil oldukları için ehliyet, plaka ve trafik sigortası gibi yasal yükümlülüklerden muaf olmaktadırlar. Elektrikli bisiklet fikri halbuki yeni bir fikir değildir. Gustavo Trouve, 1881 yılında Fransa’da ilk elektrikli bisikleti icat etti ve ilk deneyi gerçekleştirdi. Bununla birlikte, o zamanki teknik koşullar elektrikli bisikletlerin hızlı gelişmesine izin vermediği için sınırlı sayıda üretilmiştir.

Yıllar içinde, işletmeler ve kullanıcılar scooter ve motosiklet tarzı araçlar üretmek için bisikletlerine benzinli içten yanmalı motorlar eklediler. Bununla birlikte, fosil yakıtla çalışan motorların havayı kirletme, hızlı ve güvensiz olma, bakımının maliyetli olması ve spor yapamama gibi ciddi dezavantajları vardır. Yeni yüzyılda, elektrikli bisikletler, elektrikli motor ve pil teknolojisindeki büyük ilerlemelerle geleceği şekillendirmektedir.

Kiticerik 1

Elektrikli bisikletlerin çoğu standart bisiklet tasarımları, şekilleri ve bileşenleri içerir ancak şarj edilebilir pillerle çalışan ek elektrik motorları da vardır. Elektrik motoru, standart bir bisiklet gibi talep üzerine kullanılabilir ve sürücüye yokuşların üstesinden gelmesi için otomatik veya manuel olarak güç sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Elektrikli bisikletler, elektrik motorları yardımı ile ek güç sağlayarak daha fazla kişinin ilerlemesine olanak sağlar. Bu genellikle, terleme, aşırı yorgunluk ve uzun mesafelere gidememe riskini ortadan kaldırarak elektrikli bisikletin dik yokuşlarda bisiklet sürülmesini önlemek içindir. Bu nedenle, daha fazla kişi tarafından sürülebilen bir elektrikli bisiklet işe gidip gelmek, okula gitmek, yeni yerler keşfetmek ve şehirde dolaşmak için uygun olmaktadır.

Elektrikli Bisikletlerin Normal Bisikletlerden Farkı ve Karşılaştırılması

Bisikletler yüzlerce yıldır piyasada ve insanların şimdiye kadar icat ettiği en verimli araçlardan biri olmaktadır. Ancak bazı insanlar sadece ayaklarıyla hareket edebildikleri için bisikletler ile çok fazla yol ilerleyemiyorlar veya istedikleri şekilde gidemiyorlar. Alternatif olarak, kullanıcılar yollarda ve yokuşlarda bisiklet sürmekten ve terlemekten kaçınabilir. Elektrikli bisikletler de bu fiziksel aktiviteyi sağlar, ancak orta yaşlı insanlar veya bunu fiziksel olarak bisiklete binemeyenler için elektrikli bisiklet mümkün olabilmektedir. Arabalar ve diğer ulaşım araçlarını kullananlar için gereken fiziksel efor nedeniyle genellikle normal bisikletler tercih edilmemektedir. Bu durum elektrikli bisiklet ve normal bisiklet ile yapılan karşılaştırma tamamen ortadan kalkmıştır.

Çoğu elektrikli bisiklet, sürücünün elektrik motorundan alması gereken gücü belirlemek için pedal desteğine sahiptir. Bu nedenle, sürücü pedala bastığında motor otomatik olarak çalışacaktır. Bazı bisikletlerde ayrıca bir motosiklete veya scooter’a benzeyen manuel bir gaz pedalı bulunur. Bu durum, sürücünün gerektiğinde güce erişmesini sağlar.

Kiticerik 1

Elektrikli bisikletler, elektrik motorlarından ek güç sağlar ve çoğu insanı bisikletten uzak tutan tüm engelleri ortadan kaldırır. Alba’nın elektrikli bisikletiyle, normal bir bisikletle aynı eğlencenin tadını çıkarırken uzun mesafeler kat edebilir ve dik tepelere kolayca tırmanabilirsiniz. Ek olarak, elektrikli bisiklet kullanıcıları, ek ağırlık konusunda endişelenmeden ek eşya taşıyabilir.

Elektrikli bisiklet kullanmanın birçok nedeni vardır. Sağlıklı, ekonomik, pratik ve taşınabilir olması bunlardan sadece birkaçı. Bu özelliklere sahip elektrikli bisikletler dünya çapında hızla popülerlik kazanıyor. Herhangi bir şehre gidilebilir, bir hafta sonu gezisine çıkılabilir veya doğadaki gezisine çıkılabilmektedir.

Elektrikli Bisikletin Sağlık Etkileri

Elektrikli bisiklet kullanımının fiziksel aktivite miktarını artırdığı gösterilmiştir. Yedi Avrupa kentindeki elektrikli bisiklet kullanıcıları, seyahat için geçen süre nedeniyle her hafta diğer bisikletçilerden % 10 daha fazla enerji tüketiyor.

Elektrikli bisikletler, bisikletçilerin pedal çevirmeye kısa bir ara vermesine izin verir ancak uzun süre egzersiz yapmakta zorluk çeken insanlar için (yaralanma veya aşırı kilo gibi) bisikletçiler ve egzersiz kaynakları sağlar. Aşırı yorgunluk, diz eklemine aşırı basınç (diz eklemini gereksiz aşınma olmadan kullanmak istiyorsanız) (elektrikli bisiklet), sürücünün yatay arazisine göre ayarlanabilen motor desteği. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, elektrikli bisikletler yürümeye göre % 64 daha az enerji ve oksijen tüketiyor. Ayrıca bu çalışma, elektrikli bisiklet ile bisiklet arasındaki farkın en yokuş yukarı olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın