fbpx
No products in the cart.

Elektrikli Bisiklet Yokuş Çıkar Mı?

Elektrikli bisikletler kullanıma başlanması 2005 senesi ile ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk çıkan modellerde saatte 40 km gibi hızla gidebilirken teknolojinin gelişmesi ile saatte 80 km’den fazla yol çıkabiliyor. Akü ile çalışması, benzin kullanmaması ve düz yolda oldukça hızlı gidebilmesi ile yokuşlu yollarda maalesef birtakım sorunlar çıkabiliyor. Yokuş çıkarken pedal çevirmenin oldukça faydası vardır hem enerji tasarrufu sağlanır hemde yokuş daha rahat çıkılır.

elektrikli bisiklet yokuş çıkar mı?

Yokuşlu Yolda Nasıl Daha Rahat Çıkabiliriz?

Çok rahat bir şekilde yokuştan çıkmak pek mümkün değildir. Aracın ve kullanan kişinin vücut ağırlığı yokuşlu yolları çıkmayı pek mümkün kılmaz. Matematiksel olarak elektrikli bisikleti yokuşta 15 derece dik olarak çıkabildiği gözlenmiştir. Yine yokuş çıkarken pedal çevirmekte oldukça faydası vardır.

Yokuş Çıkarken Tek Sürücü Olmanın Artısı Var Mıdır?

Tek kişinin elektrikli bisikleti kullanmasında artısı daha çoktur. Eğer 2 kişi binerseniz birinizin ağırlığı 80 diğerinin ağırlığı 60 kilo olursa 15 derecelik dik yokuş bile çıkılamaz. Şöyle bir yol izlenebilir: motora 2 kişi yine binse birinin ağırlığı 70 diğerinin ise 50 kilo olsa test sonuçlarında en fazla yokuşun 10 derecesine kadar çıkabildiği saptanmıştır. Elektrikli bisikleti mümkün olduğunca düz yollarda kullanmakta faydası çoktur. Yokuşlu yollarda kullanıldığında ise elektrikli bisiklet hem daha fazla enerji harcar ve bisikletin ömrü yokuş çıktığında yüzde 50 daha azaldığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Kategoriler