Genel Haberler

İkinci El Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

İkinci El Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Son dönemlerde pandemiyle birlikte elektrikli bisikletlere ve scooterlara gösterilen ilgi artmış durumda. Artan bu ilgi ikinci el piyasasına da yansımış durumdadır. Elektrikli bisikletler nedir, neden tercih edilir ve sıfır yerine ikinci el elektrikli bisiklet almak isteyenler nelere dikkat etmelidir ? Tüm bu soruların cevapları için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Nedir ve Neden Tercih Edilir ?

Elektrikli bisikletler, bisiklete bağlı batarya ve motorla beraber pedal çevirirken kullanıcıya yardımcı olurlar. Özellikle yokuş çıkarken yorulmadan yokuşu çıkmayı sağlar. Elektrikli bisikletlerin bazıları pedalla birlikte kullanılabilirken bazıları sadece bisikletteki motor gücüyle kullanılmaktadır. Özellikle sadece motor gücüyle kullanılanlar aküleri bittiğinde sürücüleri yolda bırakabiliyor. Sıfır veya ikinci el elektrikli bisiklet alırken bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

İkinci El Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

İlk olarak ikinci el elektrikli bisiklet alırken tekerleklerin durumu, fren mekanizması, gidonları, jantları ve herhangi bir yerinde çizik olup olmaması kontrol edilmelidir. Ayrıca kullanım amacınıza göre alınacak olan bisiklet seçilmelidir.

1.Motor veya Motor Kablolarını Kontrol Edilmeli

Motor kablosunun motor milinden çıktığı kısımda herhangi bir hasar olup olmadığına bakılmalıdır. Hasarlı motor kabloları elektrikli bisikletin kullanılması konusunda sizlere sıkıntı çıkarabilir. Bunun yanında gaz kolu, pedal sensörü ve ekranın da kablo bağlantı noktaları ve kabloları kontrol edilerek herhangi bir hasar olup olmadığına bakılmalıdır.

2.Motor Gücünü ve Bisikletin Menzili Kontrol Edilmelidir

İlk defa elektrikli bisiklet alan biri için motorun gücü size iyi durumdaymış gibi gelebilir. Ancak bisikleti kullanırken motor hız kazanmakta zorlanıyorsa veya gücüne göre beklediğiniz menzilde gitmemişse bunu mutlaka alırken satıcıya belirtin. Örneğin 500 Watt motor gücüne sahip olan sıfır elektrikli bisikletlerin menzili 25 km olmaktadır. İkinci el bisikletler alırken de bu bilgi dikkate alınıp motorun gücü test edilebilir. Ayrıca ihtiyacınız olan menzil mesafesine göre de sizin için gerekli motor gücüne sahip bisiklet satın alınmalıdır.

3.Pilin Durumunu Kontrol Edilmelidir

Elektrikli bisikletin kullanım süresine bakarak pilin kalan ömrü hakkında tahminler yapılabilir. Bunun dışında satıcıdan bisikleti tam dolu şarjla getirilmesi istenip şarjın kaç km dayandığına ve pilin durumuna bakılabilir. Elektrikli bisiklette kullanılan pilin türüne bakılmalıdır. Li-Ion pillerin kullanım süresi 5 yıldır. Eğer elektrikli bisiklette bu pillerden kullanıldıysa bisikletin kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren pillerin kaç yıl ömrünün kaldığını bulabilirsiniz. Ayrıca bisikletin yedek pili olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Bisikletin şarjı tam dolu iken yokuş yukarı kontrol sürüşü yapıp bataryanın durumuna da bakmalısınız.

4.Yedek Parçasının Olup Olmadığına Bakılmalı

Aldığınız bisikletin markasına bakarak bisiklet almak daha faydalı olacaktır. Çünkü ülkemizde bazı bisiklet markalarının yedek parçalarını bulmak çok zor olabiliyor. Bu yüzden elektrikli bisiklet alırken hangi markanın yedek parçasını bulmak daha kolay olabiliyor bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bazı elektrikli bisikletlerde ise pil yenileme sistemi daha zor olduğu için yedek parçasının kolay bulunup bulunmadığına bakmadan bu bisikletlerden kaçınmanız gerekebilir. Özellikle yaşı büyük bisikletlerden kaçınıp daha yeni bisikletlere yönelmelisiniz.

5.Bisikletin Dönüşümlü Olup Olmadığına Bakılmalı

Elektrikli bisikletler çok pahalı olduğu için bazen dönüştürme kitleriyle normal bisikletler elektrikli bisikletlere dönüştürülebiliyor. İkinci el elektrikli bisiklet alırken dönüşümlü bisiklet mi yoksa elektrikli bisiklet mi olduğuna dikkat etmelisiniz.

6.Bisikletin Yetkili Servisinin ve Garantisinin Olup Olmadığına Bakılmalı

Elektrikli bisikletler motorlu araç oldukları için karşılaşılan pek çok sorunu kendiniz çözemeyebilirsiniz. Bu yüzden yetkili servisinin olup olmadığı kontrol etmelisiniz. İkinci el bisiklet aldığınız için garanti olmama durumu olabilir ancak ilk tercih garantisi olan bisikletler olursa satın alan kişi için daha faydalı olacaktır.

7.Bisikletin Fiyatı Kontrol Edilmeli

Satın alacağınız ikinci el elektrikli bisikletin sıfırının fiyatının kontrol edilmesi satın alırken sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca diğer ikinci el elektrikli bisiklet fiyatlarına da bakarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın