Genel Haberler

Bisikleti Elektrikliye Çevirme Maliyeti

Elektrikli Bisiklet Kiti

Normal bisikleti elektrikli bisiklete çevirmek hem çevre dostu hem de motorlara göre çok daha ekonomik bir ulaşım alternatifi olmaktadır. Ancak bu dönüşümün maliyetini etkileyen pek çok husus bulunmaktadır.

Bisikleti elektrikliye çevirme maliyeti özellikle kullanılacak bileşenlere, kaliteye ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bisikletinizi elektrikliye çevirmek için tercih edeceğiniz her bileşen maliyette önemli bir etken olurken, tüm bileşenleri barındıran kitler de bulunmaktadır.

Bisikleti elektrikliye çevirmek için tercih edilen kitler genellikle parça parça bileşenleri almak yerine daha ekonomik bir tercih olurken, bu dönüşümün maliyeti için öncelikle ihtiyacınız olan temel malzemeler bulunmaktadır.

Motor, batarya, controller ve şarj cihazı gibi temel malzemelerin maliyeti tercih edilen markaya, kaliteye ve gücüne göre oldukça değişken olabilirken, ortalama olarak 15.000 TL ile 25.000 TL arasında fiyatlardan bahsetmek mümkündür.

Ayrıca ihtiyaç duyulan önemli donanımlar bulunmaktadır. Donanımlar arasında Pedal Yardımcılığı (PAS) sistemi, dişli seti, fren sensörleri, gibi donanımlar bulunmaktadır. Tüm bu ekstraların maliyeti de kullanıcı ihtiyaçlarına ve tercih edecekleri ekipmana bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Tüm bu maliyetleri topladığınızda, bisikletinizi elektrikliye dönüştürmenin toplam maliyetini belirlemiş olursunuz. Bir elektrikli bisiklet dönüşümü için ortalama maliyet tercih edilecek parçalar ve kalitesine göre 30.000 TL ile 50.000 TL arasında olmaktadır.

Bisikleti Elektrikliye Çevirme Kiti Fiyatları

Normal bisikleti elektrikliye çevirme kiti, özellikle bisikletlerini elektrikli bisiklet haline getirmek isteyen kişiler için oldukça avantajlıdır. Dönüşüm için gerekli tüm temel parçaları içeren ve sunulan kitin içeriğine göre farklı donanımlar da barındırabilen bu kitler, kişilerin tek tek tüm bileşenleri almak yerine tüm gereklilikleri bir arada bulabilmesini sağlamaktadır.

Hem birbiriyle uyumlu tüm parçaların kolayca bir arada satın alınabilmesini hem de daha ekonomik bir şekilde bu parçalara sahip olunabilmesini sağlayan bisikleti elektrikliye çevirme kiti fiyatları, kitin içeriğine göre değişmektedir.

Batarya hariç sunulan kitler daha uygun fiyatlı olurken, tüm temel bileşenleri içeren kitler ise kendi arasında bileşenlerin kalitesi, kapasitesi ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bazı kitler ek parçalar da içerebilmekte ve bu da fiyatlarını etkileyebilmektedir.

Genel olarak bisikleti elektrikliye çevirme kiti fiyatı 20.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bisikleti Elektrikliye Çevirmek İçin Gerekli Malzemeler

Bisikleti elektrikliye çevirmek için gerekli malzemeler, özellikle bisikletini dönüştürmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilirken, elektrikli bisiklet için gerekli olan malzemeler arasında şunlar yer almaktadır.

  • Elektrikli motor, bisikletinizi tahrik etmek için kullanılan ana güç kaynağıdır. Elektrikli motorlar, farklı güç seviyelerinde ve tiplerde bulunabilir. İhtiyacınıza uygun bir motor seçmek önemlidir.
  • Batarya elektrikli motorunuzu besleyen güç kaynağıdır. Li-On bataryalar genellikle tercih edilmekte çünkü hafif, kompakt ve enerji yoğunlukları yüksektir. Batarya kapasitesi, menzili etkiler, bu nedenle kullanım amacınıza bağlı olarak uygun bir kapasite seçmek önemlidir.
  • Güç Kontrol Ünitesi (Controller) ise motoru yöneten ve hızınızı kontrol eden bir ünitedir. Kontrol ünitesi, motordan gelen enerjiyi düzenler ve aküyü korur.
  • Pedal Yardımcılığı (PAS) Sistemi sadece pedal çevirdiğinizde motoru aktive eder ve sürüş mesafesini artırır. Bazı elektrikli bisiklet modelleri, sadece gaz kelebeğiyle çalışsa da, PAS sistemi bisikletçiyle birlikte çalışan bir sistemdir.
  • Şarj cihazı da bataryanızı şarj etmek için önemlidir ve bataryanızla uyumlu olmalıdır.
  • Bisikletinize bağlı olarak ekstra ekipmanlar da gerekebilir. Örneğin, yeni bir dişli seti, fren sensörleri, aydınlatma, gösterge ve diğer aksesuarlar dönüşümü tamamlamak için gerekebilir.
  • Elektrikli bileşenleri bisikletinize doğru bir şekilde monte etmek için gerekli olan vidalar, kelepçeler, kablolar ve bağlantı malzemeleri gibi temel bağlantı elemanları da gerekmektedir.

Bir yanıt yazın