Genel Haberler

Bisikletle Metroya Binilir mi?

Günlük hayatımızda gerek ulaşım gerek ise spor açısından bisikletlerin önemi çok büyüktür. Hem sağlıklı kalmayı sağlayıp hem de ulaşımı daha hızlandıran bisikletler artık hayatın her anında yer almaktadır.

Bisikletle erişilemeyecek çok az yer olsa da bazı uzun mesafelerde bisiklete rağmen toplu taşıma araçları kullanmak gerekebilir. Ancak bazı kişiler toplu taşıma araçlarına bisikleti olduğu için binemeyeceğini düşünür. Peki bisikletle metro gibi toplu taşıma araçlarına binilebilir mi?

Bisikletle Toplu Taşıma Araçlarına Binilir mi?

Bisikletler normal ve katlanabilir olarak ikiye ayrılır. Katlanabilir bisikletler çok az yer kaplayacağından dolayı günün her anında metroya ya da başka toplu taşıma araçlarına binmek mümkündür.

Eğer bisiklet katlanamıyorsa bu durumda ise 07.00 – 09.00 saatleri ile 17.00 – 20.00 saatleri dışında bisiklet ile ulaşım araçlarına binilebilir. Bu saatlerin dışında bisikleti trenin en son vagonundaki bisiklet alanına götürüp sabitlemek gerekir. Bu durumda ek ücret de gerekmeyecektir.

Henüz 81 ilde yaygınlaşmasa da bisiklet dostu toplu taşıma araçları büyük şehirlerin hemen hemen hepsinde ve çoğu şehirde yaygınlaşmıştır. 2020’nin Eylül aylarında ortaya çıkan bu proje ile bisiklet kullananlar metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarına binebilmektedirler. Eğer bu saatler içerisinde binmek isteniyorsa da ek ücret ödemek gerekebilir ve metro güvenliği ile konuşmak gerekir. Kısacası bisikletle metroya binmek katlanabilir bisikletlerle her zaman, normal bisikletler ile ise bazı zamanlarda mümkündür.

Bir yanıt yazın