Genel Haberler

Elektrikli Scooter (e-skuter) Kullanım Şartları ve Yaşı Sınırı

Elektrikli Scooter (e-skuter) Kullanım Şartları ve Yaşı Sınırı

Elektriğin hızını ve bisiklet sürüş zevkini bir arada sunan elektrikli scooter (e- skuter) 7’den 70’e herkesin keyifle kullanabileceği bir araçtır. Evet doğru anladınız. Her yaştaki bireyin rahatlıkla kullanabileceğini belirtiyoruz . Fakat şehir hayatında uyulması gereken kurallar da var tabii ki. Bu tür kurallara uymamak çeşitli kazalara sebep olduğu gibi, can  güvenliğinizi de tehlikeye sokmaktadır.

Ülkemizde de, TBMM tarafından kabul edilen kanun teklifine göre elektrikli scooter için kullanma yaş sınırı getirilmiştir. Kabul edilen karar ile çocuklar için eğlenceli olan bu aktivite belli yaş ve belirlenmiş yol ve alanlarda kullanma zorunluluğu getirmiştir.

Türkiye’de Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması ile doğayı korumak için atılan adımlar kapsamında, mecliste kabul edilen kanun teklifi bu konuda bazı sınırlamalar getirmiştir. Karayolları Yolcu Taşımacılığı Kanunu kapsamına giren bir konuya göre işte getirilen yasak ve önlemler sırasıyla;

  1. E-scooter (e-skuter) ve bisiklet için ayrılmış yollar, “bisiklet yolu” adında ayrılmış yollar, diğer araç ve yaya trafiğine kapalı yollar kullanılacaktır.
  2. Hızı en faza 25 kilometreye ulaşan , tekerlekli, ayak tahtası, tutamakları ve dikey bir yapıda direksiyon ekipmanı bulunan ve ayakta durarak kullanılabilen taşıtlar bu kanun kapsamındadır.
  3. Kanunda belirtilen yaş sınırının altında olana çocuklar kullanmayacaktır.

 E-skuter (Elekrtikli scooter) Sürme Yaşı Kaçtır?

Kanun maddelerinde anlatılan önlemler kişi ve kişilerin can ve mal güvenliğini korumak amacıyla alınmıştır. Bu nokta göz önüne alındığında araç kullanım ehliyetine sahip olunmayan yaşta ( yani 15 yaş altı çocuklar) kullanımları önlemek amacıyla sınırlamalar getirilmiştir. Peki e-scooter sürme yaşı kaçtır?

Kabul edilen kanun teklifine göre;

  • Bisiklet yol ve şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olan herkes elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecektir. Bu yaş sınırının altında çocukların kullanımı yasaklanmıştır.
  • Trafik kanununa göre de ayrılmış olan bu bölgelerde de sürücüler bisiklet yol ve şeritlerinde, bisiklet ve e-scooter kullanıcılarına dikkat edecek, öncelik tanıyacak ve sağ ,sol dönüşlerinde dikkatli olunması zorunlu olacaktır.
  • Elektrikli scooterların iki elle kullanılması zorunludur.
  • Sırtta taşınabilecek kişisel eşya haricinde, elektrikli scooterlarda yük ve yolcu taşımacılığı yapılmayacaktır.

Bir yanıt yazın