Genel Haberler

Pandemi Döneminde Artan Paket Servisler Ve Çevreye Etkisi

Pandemi Döneminde Artan Paket Servisler Ve Çevreye Etkisi

Vakaların artmaya başlamasıyla birlikte, birtakım yasaklar devreye girerek restoran ve yeme içme faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm yerlerde de oturmak yasaklanmıştı. Bu tür işletmelerde sadece paket servise izin verilmesi, insanların istedikleri yemekleri ve içecekleri paket olarak almasına ve dışarda yemelerine neden oldu. Paketli olarak alınan gıdalar tüketildikten sonra çöp kutularına atılmayan artıklar ve çöpler, zamanla çevrenin kötü görünmesine ve büyük oranda görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bununla birlikte oluşan bir diğer farklı durum ise insanların park ve bahçeleri doldurması ve bu tür yerlerde yiyip içmesidir. Restoranları kapalı gören bireyler, genellikle park ve bahçeler gibi alanları tercih ederler.

Paket Servislerin Çevreye Zararları

Restoranlar, yüzlerce elemanın çalıştığı kurumlardır. İnsanlar bu işletmelerde yemek yedikten sonra temizlik işlemlerini restoranda çalışanlar yapar. Paket servisin olduğu yerlerde böyle bir şey mümkün olmaz. Biriken paketler ve yemek artıkları temizlenmediği zamanlarda kötü kokuların oluşmasına ve çöplerin birikmesine neden olur. Bunu önlemek için tüketilen yiyecek ve içecekler çöp kutusuna atılmalı ve açık alanlara saçılmamalıdır. Online olarak ya da telefon numaralarıyla sipariş geçen müşterilerine hizmet veren restoranlar, paket servisi de kuryeler aracılığıyla gerçekleştirir. Bu süreç de öncekine göre daha yoğun bir şekilde çalışan kuryelere büyük iş düşer. Aynı şekilde gel al hizmeti de sunulan hizmetlerdendir.

Restoranların Bu Şekilde İşlemesinin Yararları Ve Zararları

Restoranların açılmasını ve tüm faaliyetlerine eskisi gibi devam etmesini bir çok kişi ister. Bunun yanı sıra sistemin bu şekilde işlemesinden memnun olan büyük bir kesim mevcuttur. Kapalı alanlarda virüsün hızlı bir şekilde yayılması ve bu durumun da aşırı vaka artışına neden olması bilinen bir gerçektir. Bu durumdan hem çalışanlar hem de işletme sahipleri önemli ölçüde etkilense de vaka sayılarının düşmesi için böyle bir karar alınmıştır.

Bir yanıt yazın