Genel Haberler

Salgın Döneminde Elektrikli Bisiklete Talep Arttı, İhracatçı Sevindi

Salgın döneminde hem Türkiye’de hem diğer ülkelerde toplu taşıma araçları tercih etmeyen vatandaşlar bireysel taşıtlara yöneldi. Özellikle bisikletler, elektrikli bisikletler, elektrikli Scooter Motosiklet ve mobilet kullanımı bu sene geçen yıla oranla 3 kat artmıştır.

Muğla, Nüfusa Oranla En Çok Elektrikli Bisiklet Satışı Yapılan Şehir Oldu

Muğla’da elektrikli bisiklet satışı ve kullanımı geçen yıla oranla %65 oranında artarak Türkiye’de nüfusa oranla en çok elektrikli bisiklet satışı yapılan şehir olmuştur. Muğla’da 10000 kişiye düşen bisiklet sayısı 1.65’tir. Manisa 1.25 ile yüksek şehirlerdendir. İzmir 608, İstanbul’da bu oran 216’dır.

Porsche, Taycan Cross Turismo

Finlandiya Hollanda ve İtalya’dan Talep Yoğun

Sadece Türkiye’de değil başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada salgın döneminde elektrikli bisiklet elektrikli scooter ve motorsiklet gibi araçların satışı artmıştır. Dünyada en çok elektrikli bisiklet Finlandiya, Hollanda, İtalya olmuştur. Bu ülkelere Fransa ve İspanya takip etmektedir. Türkiye ise elektrikli bisiklet üretimi ve satışında kapasitesini artırarak bu ülkelere yaklaşmaktadır.

Türkiye’deki bisiklet üreticileri ve bisiklet Endüstrisi dernekleri hem yurt içindeki hem Yurt dışından gelen talepten memnun. Geçen yıl aynı aya oranla elektrikli bisiklet üretim ve satışlarının artmıştır. Elektrikli bisiklet ihracatından elde edilen gelir 2020’de 40 milyon doları bulmuştur.

Hem Ulaşım Hem Spor Amaçlı Tercih Ediliyor

Motosikletten farklı olarak belli bir pedalın olduğu ancak bu pedalın elektrikle çalışan bir güç kaynağına bağlı olması nedeniyle bisikletler tercih edilmektedir. Bu durum ister pedalla ister elektrikle gitme özelliği sağlayarak spor yapma imkanı yaratmaktadır. Elektrik elektriklerini şarj edecekleri bisiklet istasyonları kurması ile birlikte elektrikli bisiklete talep artmıştır. Elektrikli bisiklet kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve seneye bu oranın daha da yükseleceği tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın