Genel Haberler

Türkiye’de Elektrikli Bisiklet Satışı Dört Katına Çıktı

Türkiye’de elektrikli bisiklet satışı geçen yıla oranla katlanarak arttı. Uzmanlar bu artışın 2021 yılında da devam edeceğini 2022’de de artacağını ön görmektedirler. Bunun nedeni olarak ucuz güvenilir ve sağlıklı bir taşıt olması gösterilmektedir.

2020’de Satış Katlandı 2021’de Artış Devam Ediyor

2020’de artan taleple birlikte elektrikli bisikletin aksamını üretmeye başlayan yerli firmalar üretim kapasitelerini arttırdılar. Lastik, jant, şasi gibi ana maddeleri üreten firmalar ilk kez elektrik aksamını da üreterek yerli elektrikli bisiklet üretip ihracat yapmaya başladılar. Bulgaristan, Portekiz ve Polonya ile rekabet  halinde olan ülkemiz Avrupa pazarında kendine yer bulmayı başarmıştır.

Porsche, Taycan Cross Turismo

Elektrikli Bisiklet ve Elektrikli Scooter Temiz Enerjiye Katkı Sağlıyor

Benzin, mazot kullanmadan, gaz emisyonu bulunmadan, karbon salınımı bakımından doğa için en avantajlı taşıt elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter’dır. Elektrik enerjisi dışında bir yakıta ihtiyaç duymayan elektrikli bisiklet elektrikli scooter ve taşıtlar temiz enerji kaynağı kullanarak doğaya katkı sağlamaktadır.

Ucuz Ulaşım: Kilometre Başına Maliyet 1 Kuruş

Vergi, kasko, damga, yıllık vize işlemleri, yakıt gibi maliyetlerden uzak olan elektrikli bisiklet kullanmanın maliyeti kilometre başına 1 kuruştur. Kat edilen yol miktarına oranla harcanan elektrik miktarı daha düşüktür.

Bölgelere, Yaşa, Cinsiyete Göre Elektrikli Bisiklet Kullanımı

Elektrikli bisikletin en yoğun olarak kullanıldığı bölge Ege Bölgesi iken en az kullanıldığı bölgesi Güneydoğu Anadolu bölgesidir.

  1. Ege
  2. Akdeniz
  3. Marmara
  4. İç Anadolu
  5. Güneydoğu Anadolu
  6. Karadeniz
  7. Güneydoğu Anadolu

Motosiklet ağırlıklı olarak erkekler tarafından kullanılırken elektrikli bisiklet kadın ve erkek kullanıcı sayısı hemen hemen eşittir. Elektrikli bisiklet yoğunlukta olarak yetişkinler tarafından kullanılmakta en çok tercih edilen yaş grubu 25 – 45 yaş arasıdır.

Bir yanıt yazın