Genel Haberler

6 Soruda Elektrikli Bisikletler

Artık Çevremizde sıkça görmeye başladığımız elektrikli bisikletleri her geçen gün daha fazla görür olduk. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse trafik sorunundan kaçınan kişilerin tercih sebebi olan bu bisikletler hem çevre dostu hem de daha ucuza ulaşım sağlıyor. Elektrikli bisiklet almak isteyenler sayısı çoğaldıkça ülkemize gelen elektrikli bisiklet modelleri de fiyat seçeneği de artıyor. Hemen hemen her bütçeye uygun elektrikli bisiklet bulmak mümkün oluyor. Bazı özellikleri sebebi ile de elektrikli bisikletler en çok tercih edilen araçlar arasında girdi.

Elektrikli Bisikletler Ne Amaçla Kullanılır?

Elektrikli bisiklet kullanımı kullanan kişilerin arzu ihtiyaçlarına göre değişiyor. Bu bisikletleri kullanmaların başlıca ortak nedeni hızlı ulaşım sağlaması oluyor. Elektrikli bisiklet kullanmak için pek çok sebep bulunurken ikinci sebep ise kısa mesafeli işyerlerine toplu aşıma araçlarını kullanmadan hızlıca varıla bilmesi oluyor. Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yaşanan korona sebebi ile insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorlar. İşte tam da bu noktada elektrikli bisikletler devreye girerek tercih sebebi oluyor.

Elektrikli Bisikletler Hakkında Yasal Bir Düzenlemesi Var Mı?

Türkiye Karayolu Trafik Kurumu tarafından belirli bir statüye oturtulmayan elektrikli bisiklet şimdilik sadece bisiklet olarak motorsuz taşıtlar gurubuna ait oluyor. Bu sebepten dolayı elektrikli bisiklet kullanan kişiler kullandıkları elektrikli bisikletleri için plaka almak gibi bir zorunlulukları bulunmuyor. Ayrıca elektrikli bisikletlerin trafik sigortası yaptırmaları da gerekmiyor. Dolayısıyla bu bisikletler için vergide ödemiyorlar.

Elektrikli Bisikletler Kullananları Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Elektrikli bisikletlerin sürüş kolaylığı olduğu kadar tehlikeli tarafları da bulunuyor. Bütün araç çeşitlerinde olduğu gibi sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar elektrikli bisiklet sürücüleri içinde geçerli oluyor. Elektrikli bisikletleri kullanan sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar şunlardır:

  • Elektrikli bisikletler son derece sessiz olduğu için ulaşım esnasında her hangi bir kişiye veya taşıta yaklaşmamak ve ya yaşlaştığı an korna ile uyarılması yerinde olur.
  • Elektrikli bisiklet eyer bisiklet yolu dışında kullanılıyor ise sürücü
  • Kontrollü bir hız sürüşü yaparak dikkatli olmasında fayda var.
  • Elektrikli bisiklet kullanan kişilerin olası bir düşüş için kask ve dizlik kullanmasında yerinde olacaktır.

Trafiğe çıkan büyük küçük araçların ne kadar dikkatli olması gerekiyorsa elektrikli bisiklet kullanan kişilerinde o derece dikkatli olmasında fayda var. Ebeveynler çocukları için aldıkları elektrikli bisikletleri mutlaka kendi gözetimleri de kullanmalarına izin vermeleri gerekiyor.

Elektrikli Bisikletler Fiyatları?

Ülkemizde büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerinde de satışı yapılan elektrikli bisikletlerin fiyatları markalarına göre değişiyor. Elektrikli bisikletlerin özellik farklarına göre her bütçeye uygun bisiklet alabilmek mümkün oluyor. Taksitli alış veriş olanağı da bulunan elektrikli bisikletlerin fiyatları 1500 TL den başlayarak 15.000 TL kadar yüksele biliyor. Elektrikli bisikletler çok büyük maliyetler gerektirmeyen araçlar olarak pek çok bisiklet seven kişin tercihi oluyor.

Elektrikli Bisikletlerin Faydaları Nelerdir?

Elektrikli bisikletlerin faydaları diğer araçlara nazaran pek çok faydası olduğunu zaten biliniyor. Ama elektrikli bisikletlerin yararları arasında hem ekonomik olması hem de çevre dostu olması en güzel olan yararlarından bir kaçıdır. Akaryakıt kullanmayan elektrikli bisikletler egzoz gazı çıkarmadığı için çevre kirliliğine yol açmaz. Ayrıca büyük kentlerde yaşayanların birçoğu toplu taşıma araçlarını kullanmadığı içinde şehrin yolcu taşıma yükünü hafifletmesinde de büyük rol oynamaktadır. Bu bisikletlerin şarj edile bilir olması ve şarj süresinin uzun olması diğer avantaj oluyor.

Elektrikli Bisikletlerin Yetkili Servisi Var mı?

Elektrikli bisiklet almayı düşünen kişilerin en çok merak ettikleri konu ise teknik desteğin olup olmadığıdır. Kişiler aldıkları elektrikli bisikletlerinin her hangi tamirat ve bakım gerektirdiği zaman teknik servis hizmeti bulamayacaklarını sanıyorlar. Ancak elektrikli bisiklet satışı yapan bayiler ve yetkili servisler müşterilerinin her türlü sorununa çözüm getiriyorlar. Elektrikli bisikletlerin hem yedek parçaları hem de her türlü çıkan arızaları tamir edilebiliniyor. Ayrıca yedek parça bulamamak gibi bir sorunda yok.

Elektrikli Bisiklet Kullananların Yorumları Nasıl?

Elektrikli bisiklet kullanan kişiler çok memnun oldukları söylüyorlar. Ayrıca arkadaşlarında ısrarla tavsiyede bulundukları gözlemleniyor. Bu durumda elektrikli bisiklet kullananların sayısı her geçen gün artacak gibi görünüyor. Elektrikli bisiklet kullanıcılarının yorumlarına bakınca pek hemen hemen hiç sorun yaşamadıklarını anlatıyorlar.  Elektrikli bisikletlerin özellikleri arasında katlanabilir olması da sürücülerine ayrı bir kolaylık sağlıyor. Bisiklet sahipleri katlanabilir elektrikli bisikletlerini gerektiği zaman araçları sahil boylarında kullanmak ve ya ormanlık bir bölgede kullanmak için taşıyabiliyorlar. Park sorunu yaşanmayan elektrikli bisiklet sahipleri katlanabilir özelliği ile çok mutlu oluyorlar.  Alınan yorumlarda rahat bir kullanım sürüşü olan elektrikli bisikletleri sahillerde ve mesire alanı ve bisiklet sürmeye elverişli olan parklarında kullanmanın çok zevkli olduğunu beyan ediyorlar.

Bir yanıt yazın