Genel Haberler

Elektrikli Scooter Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrik artık hayatımızın her alanında var. Hal böyle olunca modern çağın gereksinimi olarak hayatımızda az enerji ile daha fazla şeyler elde etmek isteği artıyor. Zamanın hızlı akışı ve bu hıza yetişmek tek amacımız oluyor. Şehir hayatının koşturmacası veya keyifli vakit geçirmek amacınız her ne olursa olsun elektrikli kaykay size bu konuda istediklerinizi sunuyor.

Amacınız şehir trafiğinin yoğunluğundan kaçmak ve çevreye duyarlı olmak ise elektrikli kaykay kullanımı doğru bir tercih olacaktır. Artık şehirlerde kiralama sistemi de mevcut olan elektrikli kaykaylar, ulaşmak istediğiniz noktaya hızlı ve yorulmadan ulaşmanızı sağlamaktadır. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi hepimizin ortak sorunu haline geldi. Burada en çok dikkat etmemiz gereken hijyen ve kişiye özel kullanım sizi elektrikli kaykay almaya yönlendiriyor.

Piyasada birçok çeşidi bulunan elektrikli kaykayların hangisinin size uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Ya da elektrikli kaykay tercihi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Tüm bu sorularınızın cevabını yazımızda bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Yoğun şehir içi trafiğinde kullanım kolaylığı sunan elektrikli  kaykay aynı zamanda keyifli hafta sonu gezileri yapmanızı da sağlayacaktır. Elektrikli kaykay alırken dikkat etmeniz gereken noktalar önem sırasıyla şu şekildedir.

  • Şarj Süresi;

Elektrikli kaykay alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta şarj süresidir. Kullanım sıklığınızı da göz önünde bulundurarak şarj sürelerini incelemelisiniz. Elektrikli kaykay sarj süresi seçtiğiniz modele göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama sarj süreleri 3 saat ile 5 saat arasında değişmektedir.

  • Kullanılacak mesafe

Elektrikli kaykay alırken diğer önemli konu ise gideceğiniz mesafedir. Öyle ki kullanacağınız mesafeye göre araç tercih etmeniz yolda kalmamanızı sağlayacaktır. Elektrikli kaykayların kat edeceği mesafe ortalama 20 ile 40 kilometre arasındadır. Yine hatırlatmada fayda var, bu değer seçeceğiniz modele göre değişkenlik gösterir.

  • Motorun Gücü

Elektrikli kaykayınızın her türlü kullanım durumunu gözden geçirseniz de, eğer motor gücü düşük ise aracınızdan tam performans alamazsınız. İyi bir performans için tercihinizi 250 W gücünde motora sahip bir kaykaydan yana kullanmalısınız.

  • Taşıma ve Tırmanma Kapasitesi

Her ne model seçerseniz seçin eğer aracınızın taşıma ve tırmanma kapasitesi size uygun değil ise birçok özelliği tam olsa da istediğiniz performansı alamazsınız. Vücut ağırlığınızı da hesaba katarak kaykay tercih etmelisiniz. Taşıma kapasitesi konusunda en iyi performans için 100 kg’ın üzerinde olan kişilerin tercihini buna göre yapması doğru olacaktır.

Taşıma kapasitesi kadar tırmanma kapasitesi de aynı doğrultuda önemli bir noktadır. Tırmanma kapasitesi düşük araçlarda yokuş yukarı gidişlerde problem yaşayabilirsiniz.

  • Garanti Süresi

Her alacağınız üründe olduğu gibi elektrikli kaykayınızda da garanti sürelerine dikkat etmelisiniz. Hatalı kullanımlar ürününüzü garanti dışı duruma sokabilir. Bu gibi durumları önlemek için aracınızı kullanma kılavuzunda bahsedilen şekil ve yapıda kullanmanız güvenliğiniz ve aracınızın ömrü için önemli bir faktördür.

Saymış olduğumuz bu noktalardan hariç daha da “ince eleyip, sık dokumak” istediğinizde elektrikli kaykayın şasi yüksekliği, ağırlığı, fren mesafesi, lastik boyutu ve optimum yüksekliği gibi daha bir çok noktaya dikkat etmelisiniz.

Elektrikli kaykay her yaş grubu için ayrı özellikler taşımaktadır. Bu nedenle alırken dikkat edeceğiniz bu noktalar size güvenli ve keyifli bir yolculuk olarak geri dönecektir. Doğaya dost, keyifli sürüşler dileriz.

 

Bir yanıt yazın