Genel Haberler

48v 500 Watt Motor Çalışma Prensibi

48v 500 Watt Motor, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için tasarlanmıştır ve elektrikli bisiklet modelleri için tercih edilir. Taşıma kolaylığı, ekonomi, düşük maliyet, temizlik ve kontrol basitliğini birleştirdiği için yaygın kullanılan bu motor, her türlü yüke kolay uyarlanabilen ürünlerdir.

Bu motorlar enerji üretmez, diğer enerji türlerini mekanik enerjiye dönüştürür. Aküden gelen elektrik enerjisini, bisikletin kolay kullanılması için mekanik enerjiye dönüştüren bu motorlar, çevreyi korumak ve bisikletin tepeye tırmanma gibi durumlarda yorulmadan kullanılmasını sağlar.

Elektrik motorlarının çalışması, elektromanyetizma ilkelerine dayanır, bu sayede manyetik bir alanda bulunan ve elektrik akımı ile çaprazlanan iletkenler, tork adı verilen bir kuvvet olan mekanik bir kuvvetin etkisine maruz kalır.

hub motor sourc 1

hub motor 

48v 500 Watt Motor DC Motordur

Elektrikli bisikletlerde kullanılan motorlar, doğru akım motorudur. Akünün ürettiği doğru akımı kullanır, bu akımı mekanik enerjiye çevirerek bisikletin hareket etmesini sağlar. Bu hareketle bisiklet insan gücüne gerek kalmadan yolda ilerler. Elektrikli bisikletlerde motoru devre dışı bırakmak ve bisikleti sadece insan gücü ile sürmek de mümkündür. Elektrikli motorların çalışma prensibi aynıdır. Bir güç kaynağından alınan elektrik, bisikletin dişlilerine verilir, bu sayede tekerlekler hareket etmeye başlar. Böylece elektrikli bisiklet çok daha kolay kullanılabilmektedir.

Elektrik Motorunun Aksamları Nelerdir?

Bir elektrik motoru, belli başlı parçalardan meydana gelir. 48v 500 Watt Motor da aynı parçalardan tasarlanır. Bu parçalardan birisi statordur. Stator, manyetik plaka göbeği ve üç fazlı dökme demir, çelik veya alüminyum sargılı muhafazadır. İkinci parça rotordur. Rotor, mekanik gücü, manyetik plakaların çekirdeğini, çubukları ve kısa devre halkalarını aktaran bir eksenden oluşur. Diğer bileşenler ise arka ve saptırıcı kapaklar, fan, bağlantı kutusu, terminaller, yataklar, isim plakası, elastik pim ve diğer parçalardan oluşur.

En iyi elektrik motoru alırken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Az hız değişimi ile sürekli çalışmaya ihtiyaç varsa, en iyi seçenek asenkron motordur. Güçlü hızlanma ve yavaşlama talebiniz varsa, senkron motor en iyi seçimdir. Hassas konumlandırmanın gerekli olduğu durumlarda, step motor en uygun olanıdır.

Bir yanıt yazın