Genel Haberler

E-Bike PAS Pedal Assist Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

PAS denilen terim, E-bike terminolojisine aittir ve pedal destek sisteminin kısa versiyonudur. Bu terim, gaza basmak için uğraşmadan pedal çevirir çevirmez motorun otomatik olarak çalıştırılmasında etkili olan bir sistemdir. Bu sistem hangi durumlarda tepki verir derseniz; krankların döndürülme hızı, pedallara uygulanan tork, bunların uyum içinde bulunması sırasında tepki verir diyebiliriz.

Bu özelliklere sahip olan elektrikli bisikletlere genel olarak verilen tabir pedalımsı yani pedalec olmaktadır. PAS dediğimiz pedal destek sistemleri ve yukarıda bahsi geçen pedalec epey bir zamandır vardır. Şarj cihazlarının ortaya çıktığı ilk yıllar olan 1990’lı yıllardan günümüze değin gelmişlerdir. Peki bu PAS ne işe yarıyor, kullanıcılar için faydası neler? İşte bu konunun tüm detaylarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Pedal Asistan Sistemi Su Gecirmez 1

Pedal Destek Sistemi (PAS) Yararları Nelerdir?

E-bike olarak bildiğimiz elektrikli bisikletler artık yaşam içerisinde daha çok kullanılıyor. Bunun en önemli sebepleri arasında trafik ve salgın geliyor. Özellikle büyük şehirlerde trafiğe takılmadan kişiler gidecekleri yerlere en kısa süre içerisinde varmak istiyor. Trafik çilesinden kurtulmak ve zamanı iyi bir şekilde değerlendirmek için de e-bike tercihinde bulunuyorlar. Sadece trafik değil aynı zamanda içinde bulunduğumuz şu salgın döneminde toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen kişiler için de bu araçlar iyi bir seçenek oluyor.

E-bike üreticileri de insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu aracın kullanımını kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu nedenle araç üzerinde farklı kolaylaştırıcı işlemler uyguluyorlar. Bunlardan biri de PAS dediğimiz pedal destek sistemidir. Bu sistemin e-bike araçları üzerine yerleştirilmesi de aracı tercih eden kişiler için oldukça yararlı oluyor. Peki bu sistemin faydaları neler hep birlikte bakalım.

Bu sistemin en büyük faydası gaz kelebeğini kullanmanıza gerek kalmamasıdır. Kullanmadan güç yardımı almanız mümkün hale gelmektedir. Gaz kelebeği kullanmak nasıl bir güçlük çıkarabilir ki diyebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir şey var. Bu gaz kelebeği özellikle uzun ve sürekli yapacağınız yolculuklar için bu sistem sizi yorabilir.

Büküm kelebeği denilen sistem bileğinizin incinmesine sebep olabilir. Aynı şekilde baş parmak kelebeği de baş parmağınızın incinmesine sebebiyet verebilir. İşte bu bahsettiğimiz sıkıntılı durumlara çözüm bulmak için pedal destek sistemi devreye girmektedir. Siz ekstra bir çaba sarf etmeden motor otomatik olarak devreye girecektir.

Bu sistemin bulunduğu e-bike araçlarında destek seviyesini ayarlamak için önünüzde seçenekler vardır. Bu sayede motorun gücünü artırmak ya da azaltmak sizin elinizde bulunmaktadır.

PAS yani pedal destek sistemi e-bike araçları için sadece bir sistem olarak kalmayıp sizlere yardımcı olan bir arkadaş olmaktadır. Bu arkadaşlığı size kullandığınız e-bike aracınızın özellikle hızlanmasına yardımcı olarak göstermektedir. Acele işiniz olduğunda motorun hızını artırarak hedefinize ulaşabilir, aceleniz yoksa normal seyirde aracınızı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın