Genel Haberler

Elektrikli Bisikletlerin Kullanımı

Elektrikli bisiklet modeli, sadece pedalları değil, uzun mesafeler kat edebilen elektrik enerjisini de kullanan bir bisiklet türüdür. Elektrikli bisiklet kullanma çokluğu günümüzde oldukça yaygındır. Genelde elektrikli bisikletler 15 dereceden 20 dereceye kadar sorunsuz bir şekilde yol katedebilir ve dik yokuşları tırmanabilir. Elektrikli bisiklet nedir? Sorunun cevabı basit. Uzun mesafelerde sorunsuz kullanılabilen bir bisiklet olduğu söylenebilir.

Elektrikli Bisiklet Modelleri Nedir?

Elektrikli bisiklet modelleri, 248W gücüne sahip olup 1000W motora  kadar güç entegre edebilen bir kullanım aracı olmaktadır. 248W elektrikli bisiklet modeli lisans ya da ehliyet olmadan kullanılabilmektedir. 40 ile 50 mil yol alabilirler. Elektrikli bisikletlerin en çok ünlü olan markalarından biri Yuki YADEA elektrikli bisiklet modelidir. Genelde bu tip bisikletler yaşlılar tarafından tercih edilmekte ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bisikletler oldukça ekonomiktir ve güç kaybetmeden her yere gidilebilme özelliğine sahiptir. Bu durum, yakın gelecekte yollarda göreceğimiz yeniliklerden biridir.

Herkes isteğine, yaşına ve cinsiyetine göre farklı elektrikli bisikletler arasından tercih edebilirler. Satın aldığınız bisikletin modeli, onu nerede kullandığınıza bağlıdır. Kalabalık bir şehirde yaşamınızı sürdürüyorsanız ve trafikten kurtulmak istiyorsanız elektrikli bisikletler özellikle uygundur. Gün içerisinde 50 km hızla ve konforlu seyahat sayesinde bu bisikletler, şehir yaşamını basitleştiren ve harika zaman avantajları sunan araçlardır. Engebeli dağlık veya normal alanlar için çeşitli elektrikli bisiklet modelleri arasından bu bölgelere uygun seçim yapılmalıdır.

Elektrikli Bisikletlerin Pil Durumu ve Dayanma Aralığı

Lityum polimer, lityum demir veya lityum iyon pillere sahip olup evde şarj edilebilme özelliğine sahiptir. Şarj süresi 30 dakikadan 8 saate kadar çok uzun olabilir (pil kapasitesine bağlı olarak). Komple şarj edildiği zaman ortalama pil ömrü 800 ve 1000 dakika arasında değişebilmektedir. Elbette dikkatli ve nazik kullanımla bu pilin ömrü uzatılabilir, ancak pil yaklaşık 1000 kez tam şarjdan sonra değiştirilmelidir. Menzil, pilin kapasitesine (tam dolu) bağlı olarak bir seferde 40 ila 200 mil arasında değişebilmektedir. Öte yandan, menzili etkileyen tek etken pil kapasitesi olmamaktadır. Sürücünün ağırlığı, gece veya sürüş sırasında taşınan diğer ağırlıkların (varsa) ışık aralığını kısaltan faktörlerden biridir. Motora pedal desteği pil ömrünü uzatır.

Tüm elektrikli ekipman sistemlerinde olduğu gibi, bir elektrikli bisikletle ilgili en önemli konulardan biri de batarya durumu ve motorun gücüdür. Ülkemiz yasalarına göre 250 W veya daha fazla motor gücüne sahip pedalsız hareket edebilen modeller trafik kaydına tabidir. Ayrıca, trafik kuralları plakaların yerleştirilmesini gerektiriyorsa, kasksız kullanım yasaktır. Bu nedenle ülkemizde ki elektrikli bisikletler 250 W güç sınırını aşmamaktadır.

Öte yandan elektrikli araçlar söz konusu olduğunda seyir menzili sorunu, bataryanın kapasitesine ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Ortalama mesafesi 40 ila 50 km olan elektrikli bisikletler, büyük miktarda pil ve hafiflikle kullanıldığında 170 ila 180 km’ye kadar menzil sağlayabilir.

Bir yanıt yazın