Genel Haberler

Kışın Bisiklet Sürme Rehberi

Kışın Bisiklet Sürme Rehberi

Yaz kış fark etmeksizin bisiklet sürmek çok zevklidir ve kimine göre spor yapmak kimine göre de ulaşımın en keyifli hâli olduğu için icat edildiğinden bu yana kesin olarak söyleyebiliriz ki bisikletler büyük bir değişime uğradı. Yaz aylarında çevrede bisiklet süren görmek daha sık rastlanan bir durum iken kış aylarında bu kişi sayısı daha az oluyor. Soğuk hava koşulları, kaygan yollar ve hasta olma korkusu gibi nedenler bisiklet sürme keyfinden mahrum bırakabiliyor bizler. Bu yazımızda kışın bisiklet sürmek hakkında detaylı bilgi verecek ve sizlere kışın bisiklet sürme rehberi olarak sahip olduğumuz deneyimlerden yola çıkarak öneriler sunacağız.

Yaz aylarının mis gibi çimen kokusu eşliğinde dilediğimizce hızlanıp sürdüğümüz bisikletler kış ayları için bir yerde kapatılıp kalmasına hiç gerek yok. Püf noktalarına dikkat edildiğinde kış bisiklet sürmek daha keyifli! Siz de bu keyfe varmak istiyorsanız hadi başlayalım!

Kışın Bisiklet Sürmek İçin Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Öncelik olarak kışın bisiklet sürmek için iki detaya önem vermek gerektiğini anlamalıyız. Biri bisikleti ikincisi de sürücüyü hava koşullarına göre hazırlamaktır. Bisikleti sürüşe hazırlamak ile başlayalım.

  • Hava durumunu kontrol edin. Bunun için hava durumuna göre bir gün önceden ya da sabah dışarı çıkıp bakabilirsiniz. Dışarı çıktığınızdaki sıcaklığın bisiklet sürerken daha da artabileceğini ve rüzgar ile daha da üşüyebileceğinizi düşünüp katman olarak bir kat daha fazla giymek sizin için en doğru karar olacaktır.
  • Pamuklu kıyafetlerin bisiklet sürücüleri için tehlikeli olabileceğini unutmayın. Yağmur ve kar yağışlarında tüm suyu çekip teninize kadar indireceği için ısınmak yerine daha çok hasta olursunuz bu nedenle yünlü kıyafetler tercih edebilirsiniz.
  • Kışın bisiklet sürmek keyfine varmak için en iyi eldivenleri satın alın! Eldivenler sizi hem soğuk hava koşullarından koruyacak ve elleri üşümemesini sağlayacak hem de frenleri daha iyi kavramanızı sağlayacaktır. Donmuş ellerle bisiklet sürmek oldukça zordur.
  • Ayaklar hastalığın ilk uğradığı noktalardan biri olduğu için bulunduğunuz yerin kış koşullarına göre giyilmiş ayakkabı ve çoraplar sizi hem koruyacak hem de sıcacık tutacaktır. Kar olarak çok yağışlı bir yerde yaşıyorsanız çorap üstlerine alüminyum folyo geçirin yani ayaklarınızı sarın ardından çorap giyin ki bunu rahatsız oluyorsanız birkaç kat giyilmiş çorap ile de başarabilirsiniz. Bunun için de botları bir numara büyük almak en akıllıcası.
  • Kulaklar için iyi bir donanım şart! Sinüzit gibi bir rahatsızlığa maruz kalmamak için kask içerisine bere giyip kulakları koruyabilirsiniz.
  • Rüzgar geçirmeyen ve içi kürklü ya da polarlı olan mont, ceket ya da kabanlar sizi hastalıklardan koruyup kollayacaktır.

Bisiklet Hazırlıkları İçin Öneriler

Kendimizi hazırladığımız gibi bisikletimizi de kış koşullarına hazırlamalıyız. Bisikleti ne kadar iyi hazırlarsak o kadar çok konfor sahibi olur ve ulaşım konusunda zorluk çekmeyiz. İşte bisiklet sürmenin faydalarından maruz kalmamak ve keyifli saatler yaşamak için yapılması gereken bisiklet hazırlıkları;

  1. Ön ve arka çamurluklar sizi kirlenmekten korurlar.
  2. Lastiklerin daha sert olması demek fren yaparken kontrolü daha iyi sağlamak ve daha güvende olmak demektir. Sert lastikler tercih edip yakınlarınıza buz üzerinde bile şov yapabilirsiniz.
  3. Kış aylarında yaşanan sis olayları ve erken karanlık nedeniyle bir aydınlatma şart. Aydınlatmanız yoksa bir bisiklet malzemeleri satan dükkanı ziyaret edebilirsiniz.
  4. Yolda lastik patlama sorunu yaşayabilirsiniz bu nedenle patlak lastik kiti her zaman yanınızda bulunmalıdır.

Kışın bisiklet sürmek isteyen sevgili okurlarımız umarız bu detaylara önem verip hiç hasta olmadan ve zorluk yaşamadan bisiklet sürmenin faydalarından yararlanırlar.

Bir yanıt yazın