Genel Haberler

Tüketiciler Scooter’dan Şikayetçi

Tüketiciler Scooter’dan Şikayetçi

Can güvenliğini tehdit ettiği savunulan elektrikli scooterlar, son günlerde çok fazla şikayet alıyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu’na gelen şikayetler doğrultusunda sesli müzik dinleyen, sırt çantası kullanan ve hız sınırlarını aşan scooter kullanıcıları bulunuyor. Bunun için İçişleri Bakanlığı’na bu kişilerin ceza alması için başvuru yapıldı.

Tüketici Dernekleri Federasyonu, özellikle büyük şehirlerde cadde ve sokaklarda elektrikli scooter kullananların trafiği olumsuz yönde etkilediklerini ve can güvenliğini tehlikeye attıklarını belirten şikayetlerin artması sonucunda İçişleri Bakanlığı da devreye girdi. TÜDEF Başkanı Aziz Koçal’ın imzasıyla gönderilen yazı içeriğinde büyük kentlerin sokaklarında araçlar için ayrılan özel alanların yetersiz olduğu için araçların trafikte 25-30 km hızla seyrettiği belirtildi. Gençlerin sırt çantasıyla scooter sürmeleri ve müzik dinlemek için kulaklık kullanmaları nedeniyle sesli uyarıları duymamaları ve bunlara yanıt vermemeleri de tespit edilmiş, bu bilgiye de yazıda yer verilmiştir.

Mevzuata Göre Sokaklar Yasaklanmalı

Mevzuata göre sokakların yasaklanması önerisi sunuldu. Yeşil sınırlar içerisinde bulunan açık renkteki alanların kullanımı için scooter kullanıcılarının ehliyetlerinin yeterli olmaması, koruyucu başlık kullanmaması ve güvenlik tedbiri almaması gibi sebeplerle yaya güvenliğini de tehlikeye attığı söyleniyor. Sürücülerin kurallara uyup uymadıklarının da trafik polisi tarafından kontrol edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Yine mevzuata göre, elektrikli scooter araçlarının cadde ve sokaklardaki kaldırımlarda kullanılması can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor. Bu yüzden sokaklarda elektrikli scooter kullanımı yasaklanmalı ve kontroller sıkılaştırılmalıdır. Aynı zamanda tedbirlere uymayan scooter sürücülerinin kimliğine ceza kesilmesi tarzındaki uygulamaların hayata geçirilmesi talep edilmiştir.

Scooter Kullanımında Yaş Sınırlaması

Elektrikli scooter gibi araçların kullanım yaşının 16 olması, TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Yargı tarafından tehlikeli görüldü. M sınıfı ehliyet gerektiren bu tür araçlarda yaş sınırlamasının 16 olması durumunda kazalarda ve ölümlerde sorumluluğun kime ait olacağı da tartışma konusu.

Karayolunda, sokakta ve kaldırımda kullanılması sakıncalı görülen elektrikli scooterlar için özel tahsisli yol olmadığı ve bu yüzden de motorlu araçların 50 km hızda gittiği cadde ve sokaklardaki tedbirlerin yetersiz kaldığı dile getirildi. Güvenlik tedbirlerinin hiçe sayıldığı elektrikli scooter kullanımında, ciddi yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiği de söylendi. Bu yüzden bu tür araçlar için özel şeritli yolların yapılması ve yapılana kadar da kullanımlarının gözden geçirilmesi gerektiği İçişleri Bakanlığı’na bildirilmiştir.

Elektrikli Scooter Tehlikesi

Elektrikli scooter kullanımının artmasıyla araç trafiğinin aksamasının yanında can ve mal güvenliğinin de tehlikeye girdiği görülüyor. Kullanıcıların genellikle küçük yaşlarda olması ve bu yüzden bilinçsiz davranması birçok vatandaşın dikkatini çekti.

Kurallara uymamaları, gerekli ekipmanları kullanmamaları ve yüksek seste müzik dinleyerek sesli uyarılara cevap vermemeleri gibi durumların vatandaşlar tarafından fark edilmesiyle tüketiciler bu durumun tehlikeli olabileceğini öngördü. Başvuruda bulunurken bu şikayetler dile getirilerek gerekli önlemlerin alınması gerektiği dile getirildi. Kullanımının yaygınlaşmasıyla, araç trafiğinin de yavaşlaması ve araçların normal bir trafik seyrinde 25 km hızla gitmek zorunda kalmaları, elektrikli scooter kullanımının gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdi.

İçişleri Bakanlığı’nın Elektrikli Scooter Kararı

Son günlerde elektrikli scooter nedeniyle yapılan kazalar da göz önünde bulundurulduğunda, farklı önlemlerin alınması gerektiği kesinleşti. Özellikle sokaklarda kullanımının yasaklanmasını isteyen tüketiciler, bunun yanında kurallara uymayan scooter sürücülerine yaptırım uygulanmasını istiyor. Caydırıcılık sağlayacak yasal düzenlemelerin gelmesiyle can ve mal güvenliğinin garanti altına alınabileceğini savunan tüketiciler, bunun yanında bu tür kişilerin daha bilinçli olmalarını ve bu araçların kullanımı için özel şeritli yolların tahsis edilmesi gerektiği kanaatinde. Elektrikli scooter kullanımı konusunda düzenlemeler İçişleri Bakanlığı’nın başvuruları değerlendirmesi sonrasında öğrenilebilecek.

Bir yanıt yazın