Genel Haberler

Elektrikli Bisiklet Nedir? Elektrikli Bisiklet Nasıl Çalışır? İşlevi Nedir?

Elektrikli Bisiklet Nedir? Elektrikli Bisiklet Nasıl Çalışır? İşlevi Nedir?

Elektrikli bisiklet nedir: Bisiklet, doğa ile bütünleşen çevre dostu ve eğlenceli bir aktivitedir. Genel olarak gelişmiş ülkelerde seyahat edebilir ve bisiklete binebilirsiniz ancak ülkemizdeki koşullar nedeniyle okula gidemez veya bisikletle çıkamazsınız. Elektrikli bisiklet denilince akla ilk gelen şey scooter veya elektrikli bisikletlerdir. Elektrikli bisikletler farklıdır.

Klasik bisiklet, insan gücüyle çalışan bir pedallı bisiklettir. Bugünden itibaren elektrikli bisiklet üretimine başladık. Elektrikli bisikletler, normal bisikletler gibi pedal çevirmek için kullanılır. Bisikletlerde kullanılan elektrikli parçalar işe alım içindir.

Normal motosikletlerden farklı olarak motorlar, piller, kontrolörler vb. elektrik bileşenleri eklendi. Bu, elektrikli bisikletlerin tasarımına tam bir entegrasyondur. Bu ürünler piyasadaki tüm elektrikli bisikletlerin temelini oluşturur.

Elektrikli bisiklet fikri yeni değildir. 1881’de Gustavo Troube, elektrikli bisikleti Fransa’da icat etti. Bununla birlikte, o zamanki teknik durum elektrikli bisikletlerin hızlı gelişmesine izin vermedi.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Elektrik motoru, elektrikli bisikletin pedallarında veya ön tekerleklerinde bulunur. Bu bisikletler doğru boyutta elektrik motorunu kullanır ve standart bisikletlerden çok da farklı değildir.

Elektrikli Bisiklet ile Standart Bisiklet Arasındaki Fark

Pedal gücüne ek olarak, sürücüyü desteklemek için gerektiğinde elektrik desteği etkinleştirilir. Bu nedenle pedalların gücüne ek olarak elektrik sistemi de düzgün çalışmaktadır.

Elektrik motorları genellikle bisikletin arkasındaki bataryadan güç alır. Sürücünün pedal çevirmesine ve güç tüketimine bağlı olarak farklı hızlarda çalışarak sürücü güç tüketimini azaltır.

Çoğu elektrikli bisiklet, normal bisiklet tasarımları, şekilleri ve bileşenlerini içerir. Bununla birlikte, şarj edilebilir pillerle çalışan ek elektrik motorları vardır. Elektrik motorları, binicilerin tepelere tırmanmasına yardımcı olur. Otomatik veya manuel olarak ek güç sağlar. İsterseniz normal bir bisiklet gibi kullanabilirsiniz.

Kiticerik 1

Elektrikli Bisikletlerin Faydaları

Elektrikli bisikletler, elektrik motorlarından ek güç sağlar. E-Bike, standart bir bisikletle aynı sürüş keyfini korur. Daha uzun mesafeler kat eder ve dik yokuşları kolayca tırmanabilir.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Çalışır?

Elektrikli bisikletler için en yaygın motor türü, göbek motoru olarak adlandırılır. Bir bisikletin arka veya ön tekerleklerine takılabilir. Devreye girdiğinde tekerleği çeker ve iter. Bu sistem iyi çalışsa bile bazı dezavantajları vardır. Bisikletin dişlisine bağlı değildir. Sonuç olarak tepelerde ve çeşitli alanlarda etkisini kaybeder.

Elektrikli bisikletlerde ilerlemek için yerleşik bir elektrik motoru bulunur. Pedalı çevirerek elektrikli bisiklet ile hareket edebilirsiniz. Akünün motora sağladığı elektrik sayesinde yolculuk mümkündür.

Elektrik enerjisi sadece tekerlek dönüşü için kullanılır. Pedalların yapısı nedeniyle, sürücü pedallara bastığında elektrikli bisikletler hareket ediyor. Bu şekilde, bisikleti ilerletmek için elektrik enerjisini birleştirebilirsiniz.

Güç destekli bisiklet modelleri veya “pedal yardımı” olarak adlandırılan elektrikli bisiklet modelleri vardır. Bu model, gerektiğinde gidon üzerinde destek ayarlama kolları içerir. Elektrik motorunun çalıştırılmasına yardımcı olur. Bu, pedal kullanmadan bir elektrik motoruyla hareket etmenizi sağlar.

Ayrıca, ortadan motorlu motoru krank ve dişli ile entegre eder. Bunun birçok avantajı vardır.

Middrive motor, daha az pil tüketen bisiklet donanımı kullanır. Ancak performansı artırır. Yokuşlarda vites değiştirebilir ve yokuş yukarı tırmanabilirsiniz. Motor yere ve ağırlık merkezine yakın.

Pedal destekli modellerde, elektrik motoru pedal çevrilmeden çalıştırılamaz. Gidon üzerinde elektrik desteği sağlamak için bir destek ayar kolu bulunmaktadır. Elektrik motoruyla pedal çevirerek dik yokuşlara kolayca tırmanabilirsiniz. Yokuş aşağı inişlerde, elektrik motoru yardımını tamamen devre dışı bırakmak ve hızlanmak için pedalların gücünü kullanabilirsiniz. (Yasaya göre, güç maksimum 25 km / s hıza ulaşabilir. Lütfen bu hızın üzerinde elektrik motorunun devre dışı kalacağını unutmayın.)

Kiticerik 1

Elektrikli Bisiklet Motor Çıkışı

Elektrikli bisiklet motorları, 200W ila 1.000W arasında geniş bir çıkış aralığına sahiptir. Elektrikli bisiklet pedallarında genellikle 248W elektrik vardır. Bu bir elektrik motorudur, maksimum 1000W’lık bir elektrikli bisiklet değildir. ABD yasal sınırı 750W’tır, ancak bazı eyaletlerin kendi sınırları olabilir.

Bu sınırı beygir gücü olarak düşünün. Daha yüksek bir puan, bisikletin çok fazla ağırlık çekebileceği anlamına gelir. Ancak, bunu yapmak için daha fazla pil kapasitesi kullanmanız gerekecektir. Örneğin, 750W’lık bir motor, pili 250W’lık bir motordan çok daha hızlı tüketir, ancak daha güçlüdür.

Bununla birlikte, dikkate alınması gereken başka faktörler de var. Motorun tasarımı ve konumu, elektrikli bisikletin çalışmasında önemli bir rol oynar.

Bu motorlar B Sınıfı lisans gerektirir. Lisanssız bisikletler için 248W’lık bir elektrikli bisiklet öneririz. Plaka, nakliye sigortası veya MTV (motorlu taşıt vergisi) yoktur.

Trafik kurallarına göre pedalsız hareket ettirilebilen 250W veya daha fazla motor çıkışına sahip bir model.

Trafik kaydının hedefi

Kask takmak zorunludur

Bu nedenle Japon elektrikli bisikletleri 250W güç sınırını aşmıyor.

Elektrikli bisikletin motor gücü, bisikletin seyir menzilini etkiler. Bisiklet alırken bisikletin motor gücü isteğe bağlıdır.

220 watt motor gücüne sahip elektrikli bisiklet.

Menzil 25-35km, hız 25km / s,% 17 artış, yük kapasitesi 100kg, akü kapasitesi 48V 14Ah, şarj süresi 6-8 saat. Yola, hava durumuna ve kullanım koşullarına bağlıdır. TS EN 15194 standardına göre hız 25km / h ile sınırlandırılmıştır.

Örneğin;

500 watt motor çıkışına sahip bir elektrikli bisiklet, ortalama 25 kilometredir.

1200-1500 watt motor çıkışına sahip bir elektrikli bisiklet yaklaşık 40-50 kilometredir.

2000 watt veya daha fazla motor gücüne sahip elektrikli bir bisiklet 75 kilometre koşabilir.

Genelde 15 ile 20 derece arasında rahatlıkla tırmanabilirsiniz.

Elektrikli bisikletler, jant genişliği için 20 inç, 26 inç, 27.5 inç, 28 inç ve 29 inç gibi boyutları kullanır. Vites sayısı 3, 7, 8, 10, 21 vites vb. Aralıklarla değişir.

Elektrikli Bisiklet Freni

V-fren tipi elektrikli bisikletler için kullanılır. V-frenin yanı sıra hidrolik diskler, ön ve arka diskler, mekanik diskler ve kampanalar gibi fren mekanizmaları da kullanılmaktadır. Katlama işlevine sahip bir elektrikli bisikletle hareket etmek çok uygundur. Toplu taşıma araçlarında da rahattır. Elektrikli bisikletin katlanabilir saklama bölmesi yerden tasarruf etmenize yardımcı olur.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet pillerinin taşınması kolaydır. Genellikle lityum iyon ve lityum polimer pillerle çalışırlar. Lityum (iyon / polimer / manganez, vb.) Bunlar pillerdeki en son teknolojilerdir. Lityum piller çok daha hafiftir ve çok az bakım gerektirir. Motosikletin ağırlığını, tarzını ve menzilini etkilediği için pil seçimi çok önemlidir. Aküler, elektrikli bisikletlerin mekaniğinde önemli bir rol oynar.

Büyük kapasiteli, 36V 10Ah lityum polimer pil hafiftir. Daha uzun bir sürüş menzili sunarlar. Akü, pedal yardımı modunda 40 mil (veya yalnızca gaz kelebeği ile 20 mil) seyahat edebilir.

Direksiyon simidi ile koltuk arasında bir şarj portu var. Şarj prizine takıldığında ev elektriği sayesinde fişin diğer ucunu prize takarak bisikletinizi şarj edebilirsiniz. Ev elektriği için pil kapasitesine bağlı olarak 1 ila 10 saatte kolayca tam olarak şarj edilebilir. Ömrünün sonuna kadar şarj etmeden önce pilin tamamen boşalmasını beklemek önemlidir.

Şarj Cihazı Lityum Pil ile 24V 250W Elektrikli Bisiklet Kiti

Soğuk, pil ömrünü etkileyen bir faktördür. Dış mekan bisiklet pilleri, düşük sıcaklıklarda pil kapasitesini kaybedebilir. Bu nedenle elektrikli bisikletler oda sıcaklığına yakın tutulmalıdır.

Bir yanıt yazın