Genel Haberler

Elektrikli Bisiklet Nasıl Seçilir?

Elektrikli Bisiklet Nasıl Seçilir?

Birçok ülkede bisiklet kullanımı hızla artmaktadır. Bisikletler, arabalara göre daha az yer kaplayan, ekonomik ve çevre dostu olan kısa vadede ihtiyacı gideren bir ulaşım aracıdır. Ancak temel ulaşım aracı olarak görülmemelidir. Yamaçlar, uzun yollar ve bozuk yollar için çok ideal bir ulaşım aracı değildir. Bu nedenle alacağınız bisikleti kullanım alanınıza göre seçmelisiniz.

Temin edilen veya alınan her eşyanın öncelikle size hitap etmesi ve ihtiyacınızı karşılaması gerekir. Para verilerek alınan her bir eşyanın sizin ihtiyacınıza yönelik olmasına dikkat etmelisiniz. Son yıllarda büyük bir ilgi ve talep gören elektrikli bisikletlerin alıcılarından birisi iseniz, alacağınız bir elektrikli bisikletin sizin ihtiyacınızı karşılayacak türden olmasına dikkat etmelisiniz. Malzemesi, frenleri, aküsü, motor gücü, kullanacağınız güzergâh ve kullanım süresi bunların hepsi alacağınız elektrikli bisikletin özelliğini değiştirmektedir.

Öncelikle elektrikli bisikletin asıl amacı yani kullanım amacı nedir? Yani boş zamanlarınız için mi, yoksa her gün kullanacağınız bir ulaşım aracı mı olacak? Bunlara dayanarak alacağınız elektrikli bisikletinizin aküsünü, pilinin dayanabileceği kilometreyi hesap etmelisiniz. En fazla 800 dolum yapılmaktadır. Sonrasında aküsünü değiştirmeniz gerekebilir. Kullanacağınız bagajınız olursa sepetin çok da fazla bagaj almayacağını özellikle bilmeniz gerekir.

Elektrikli bisikletler işe, alışverişe gitmek ya da küçük ve hafif teslimat yapmak için kullanılmaktadır. Bu bisikletler saatte 25- 40 km hız yapabilen modellerde oldukça çok tercih edilmektedir. Yokuşlarda ve zor olan yolculuklarda insan gücünü sıfıra indirip tamamen kendi gücü ile çalışmaktadır. Uzun mesafelerde ise yine tercihlerinizden biri olacaktır. En fazla 6-8 saat sürüş yapılabilmektedir. Akünüz bittiğinde yolda kalma olasılığınız çok fazladır. Kullanacağınız zaman çok iyi bir şekilde hesap etmelisiniz. Vites seçenekleri de modellerine göre değişmektedir. En fazla 5 vites değiştirme özelliğine sahip elektrikli bisiklet modelleri piyasada mevcuttur.

Elektrikli Bisiklet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisikletin kullanım alanına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Çünkü modelleri, kullanım alanlarına göre sizi yönlendirecektir.

Önemli olan diğer bir husus şarj süresidir. Şarj süreleri yine modellerine göre değişmektedir. Yarım saat ile 8 saat arasında değişen bir doluluk oranı vardır. Hızlı şarj edilenlerin fiyatları diğer modellerine göre fiyatı daha yüksektir. Her gün kullanılmayacak olan elektrikli bisikletler için çok yüksek şarj olan modellere ihtiyaç yoktur. 40 km’den başlayan mesafelerle başlayıp daha yüksek modellerinde bu km hızı değişmektedir. Tabi bu kullanım sıklığına da bağlıdır. Örneğin en düşük modelli olan bisikleti 5 km uzaktaki bir yere gidip gelmeniz için bir kez şarj ettiğinizde ortalama da 4 gün kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu özelliklere sahip bir elektrikli bisiklete ihtiyacınız varsa daha fazla ücret ödemenizin pekte bir anlamı kalmıyor. Ancak uzun mesafeler için bir elektrikli bisiklete ihtiyacınız varsa 70-80 km mesafesine sahip ulaşımlarda daha verimli bir tercih yapmanız gerekir.

Kilometreyi etkileyen aslında motor gücüde bakıldığında çok büyük bir paya sahiptir. Şöyle izah edebiliriz;

  • 500 wattlık bir motor gücüne sahip olan elektrikli bisikletler 25 km,
  • 1200-1500 watt arasındaki motor gücüne sahip olanlar ortalama yaklaşık 45-50 km,
  • 2000 wattlık olanlar ise 75 km ve üzerinde bir ulaşım yapmanızı sağlamaktadır.

Kullanım alanınıza göre seçim yapmanız ve buna göre model ve bütçe ayırmanız gerekir.

Bisikletin tamiri kolay olabilir. Ancak elektrikli bisiklet tamirlerinde sorunlar basit olsa da çözemediğiniz anlar olabilir. Karşılaştığınız sorunların çözümü yetkin kişiler veya servisler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle alacağınız elektrikli bisiklet her ne marka olursa olsun yetkili servis imkânının kolay ve ulaşabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Alacağınız elektrikli bisiklet markasının yetkili servisinin geniş bir ağa sahip olması sizin ihtiyacınız için anında kolay bir çözüm ortağınız olacaktır. Ve verilen serviste her bir parçanın veya hizmetin garanti kapsamında olmasına önem vermelisiniz.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Seçilir?” ile ilgili yorum;

  1. Müjdat saçan dedi ki:

    Kalın lastikli elektrikli bisiklet almak istiyorum o yüzden bir arkadaşın elektrikli bisikleti ile deneme sürüşü yaptım , elektrikli bisiklet düz yolda çok iyi olmasına karşı hafif bozuk yolda dahi hiç kullanışlı olmadığını gördüm.. 7 km uzaklıktaki bahçeme gidiş yolunun 5 km si asfalt ancak 2 km si engebeli toprak yol ..
    ancak bu 2 km lik yol dahi (gidiş dönüş 4 km) bisikleti 3-5 ayda pert edecek gibi sarsılıyor.. sorum şu: bozuk yola dirençli elektrikli bisiklet yokmu ? motor almak istemiyorum , çünkü en hafifi 80-100 kilo olan motoru 2 basaklı giriş katı evime dahi sokmak çok zor ama hafif olan elektrikli bisiklette böyle bir sorun hiç yok.. tek sorun engebeli toprak yolda çok sıkıntılı.. bozuk yola dayanıklı elektrikli bisiklet markası mevcutmu !?

Bir yanıt yazın