Genel Haberler

Elektrikli Bisiklet Nasıl Kullanılır

Elektrikli Bisiklet Kullanımı

Hızlı ulaşımın vazgeçilmezi olan elektrikli bisikletler hem konforlu hem de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerin sağlığa faydaları da önem taşıyan en önemli noktalarından bir tanesidir. Kullanım oranları arttıkça özelliklerinde de çeşitli değişikliğe uğrayan ve teknolojik gelişmelere ayak uyduran elektrikli bisikletlerin kullanımları da hem basit hem de kolaydır. Elektrikli bisikletler sayesinde trafikten kurtulabilir, ulaşmak istediğiniz noktalara kısa süre içerisinde ulaşabilir, park ve benzeri sorunları yaşamadan istediğiniz tüm noktalara elektrikli bisikletinizi bırakabilirsiniz. Elektrikli bisikletlerin kullanımı şu şekildedir;

  • Öncelik olarak bisikletinizi gün içerisinde kullanabilmek için şarj etmeniz gerekir. Şarjı tam anlamıyla dolduktan sonra tüm hafta yaklaşık olarak 8 ila 10 km arasında bisikletinizi dilediğiniz noktalarda bisikleti kullanabilirsiniz.
  • Büyükşehirlerde yaşayan insanların ve ev ile işyeri oldukça yakın olan insanların hayatını kolaylaştıran elektrikli bisikletler, gün içerisinde kaç kilometre yol kat ettiğinizi de bisikletin ön kısmında yer alan ekran panelinden görmenize yardımcı olur.
  • Yol güzergahlarında mevcut olan yokuşların hemen hemen her noktasını kolaylıkla çıkabilirsiniz.
  • Elektrikli bisikletler her ne kadar görünüm olarak normal bisikletlere benzese de mutlaka güvenlik önlemleri çerçevesinde kullanımı tavsiye edilir. Olası kazalara karşın korunmak amacıyla trafik kurallarına mutlaka uyulmalı, kask, dizlik ve benzeri gibi ekipmanlar sürüş esnasında takılı olmalıdır.
  • Elektrikli bisikletlerde pedal sistemi mevcuttur. Bu pedal sisteminin de yardımı ile dilediğiniz noktalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletlerin Elektrik Faturalarına Etkisi

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin merak ettiği noktalardan bir tanesi de elektrikli bisikletlerin ne kadar enerji harcadığıdır. Elektrikli bisikletler düşünülenin aksine oldukça az enerji harcar. Örnek olarak gösterilecek olur ise 1500 watta sahip elektrikli bisikletiniz var, kilometre başına 2 kuruş elektrik harcayan bu bisikletler 100 kilometreye ulaştığında elektrik faturanıza yaklaşık olarak 2 TL tutarında enerji yansıtır. Model ve watt gücü değişiklik gösterir ise elektrik faturanızda da farklılıklar meydana gelebilir.

Elektrikli Bisiklet Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Araçların, yayaların olduğu noktalarda elektrikli bisiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Özellikle, yollarda ki engebeli noktalar kaza risklerini artırdığından dolayı herhangi bir problemin olmaması adına bisiklet kullanım kurallarına uyarak bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Elektrikli bisiklet kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir;

  • Bisiklet kullanırken trafik kurallarına ve araç işaretlerine mutlaka dikkat edilmelidir.
  • En ufak bir kaza riskinde, düşme durumlarında ve darbelere karşın koruma sağlamak için kask takmanız gerekir. Eklemlerinizi korumak için ise dizlik takabilirsiniz.
  • Gece sürüşleri riskli bir sürüştür. Bisikletinizi gece kullanıyorsanız hem yayaların sizi fark etmesi hem de araçların sizi görebilmesi için jant ışığı, far, led far taktırmanız gerekir.
  • Bisiklet yolunun olmadığı durumlarda trafiğe çıkacaksanız eğer ve genel olarak trafikte bisiklet kullanıyorsanız gelen arabaları kontrol edebilmek için mutlaka ayna taktırılmalıdır.
  • Gece sürüşleri için tavsiye edilen kullanım şekillerinden bir diğeri ise fosforlu kıyafetler giymektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktalardan bir tanesi ise şudur; Elektrikli bisikletler sessiz bir şekilde çalışırlar. Bu nedenle seyir halindeyken araçlar ve yayalar sizi fark edemeyebilir. Özellikle yaya geçitlerinin ve bağlantı yollarının olduğu noktalarda uyarıcı zil kullanmak hayati bir önem taşıyor. Sizlerde, güvenli bir sürüş için mutlaka bunları göz önüne almanızda fayda vardır.

Elektrikli Bisikletler Ne Şekilde Şarj Edilir?

Elektrikli bisikletleri ister evinizde isterseniz de farklı noktalarda kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Akünün uzun ömürlü olabilmesi için akünün tamamen boşalmasını beklemenizde fayda vardır.

Bir yanıt yazın