Genel Haberler

Ülkelere Göre Elektrikli Bisiklet

Ülkelere Göre Elektrikli Bisiklet

Ülkelere göre elektrikli bisiklet kullanımı kültüre ve yolların yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde hızla artan kalabalık ve değişen şehirleşme anlayışı sayesinde, elektrikli ulaşım araçları hızlı bir şekilde sürdürülebilir şehircilik anlayışında kendisine yer bulmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı ise son 5 yılda dilimizde kendisine geniş bir yer bulmuştur. Bir durumun, herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymaksızın kendisini geliştirerek devam edebilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Şehircilik planlamaları yürütülürken, ulaşım altyapısının uzun yıllar boyunca kendi kendine sistemli bir şekilde çalışabilmesi göz önüne alınarak planlanması; ulaşım altyapısının sürdürülebilir olmasıyla ilişkilidir. Şehircilik anlayışının değişmesi ve sürdürülebilirliğin önem kazanması, artan nüfus oranıyla kalabalık hale gelen trafik dolayısıyla ilgilidir. Elektrikli bisikletler, doğaya çok daha az zarar vermeyi ve kalabalık trafikte rahat bir şekilde ilerlemek isteyen insanların taleplerine yanıt vermek için tercih edilmeye başlanmıştır.

Değişen yaşam anlayışıyla birlikte elektrikli araçların önemi giderek yükselmeye ve popüler hale gelmeye başladı. Bu elektrikli araç piyasasında ise ulaşması kolay ve düşük maliyetleri sebebiyle sıklıkla tercih edilen elektrikli bisikletler birbirinden farklı modellerde üretilerek, kullanıcılarının beğenisine sunulmuştur. Dünya’daki petrolün de hızlı bir şekilde azalmasına bağlı olarak elektrikli bisikletler yüksek satış rakamlarına ulaşabilmeyi başarmıştır. Elektrikli bisikletler şehirlerde yüksek çevre duyarlılığı, toplu taşıma adaptasyonundaki kolaylık ve şehrin her noktasına kolay bir şekilde ulaşım imkanı sağlaması sebebiyle popülerleşmeye başladı. Günden güne artan elektrikli bisiklet sayısı da çağdaş kentleşme anlayışının ulaştırma politikalarında temel noktayı oluşturan geniş bir yer edinmeyi başardı.

Avrupa’da Elektrikli Bisiklet Kullanımı

Avrupa’da elektrikli bisiklet kullanımı için özel kurallar ve elektrikli bisiklet kullanıcılarına özel teşviklerle sıkça karşılaşmaya başlamamız ve bu durumun yavaş yavaş tüm dünyaya yayılması da elektrikli bisiklet kullanıcılarının sayısında ciddi derecede bir artış yaşanmasına yardımcı olmuştur. Avrupa’da elektrikli bisiklet kullanım kültürü başta devlet kurumları olmak üzere tüm ülkelerde kabul görmüştür. Örnek verecek olursak, Almanya’nın devlet posta şirketi Deutsche Post bünyesinde yaklaşık olarak 6 bin 200 görevlinin elektrikli bisikletle çalıştığının bilgisi verilebilir. Bu sayının ilerleyen yıllarda çok daha artarak, başta elektrikli mini araçlar olmak üzere elektrikli bisiklet kullanımının geniş bir kapsamla şehircilik politikalarında yer alacağını öngörmek çok da zor olmayacaktır. Son yapılan incelemeler doğrultusunda bakacak olursak, İsviçre’de yaklaşık 250 bin elektrikli bisiklet satılmıştır. Yaşlılar için elektrikli bisiklet kullanımında yaş ortalaması nispeten yüksek olan Avrupa ülkelerinde artmaya başladı. Almanya’da özel kullanım için alınan bisikletlerin ise yaklaşık olarak %11’inin elektrikli olduğu görülmekle birlikte bu oranın ciddi bir şekilde artmaya başladığından söz edilebilir. Doğaya saygının önemli olduğu Hollanda ise elektrikli bisiklet satışının en yüksek olduğu Avrupa ülkesi olarak listenin en üstünde yer alıyor.

Diğer bir yandan Dünya’nın en büyük ülkelerinin başında gelen Amerika da elektrikli bisiklet ve scooter kullanımına ciddi derece önem veren ülkelerden biri. Belli kurallar dahilinde hızı ve gücü sınırlandırılan elektrikli bisikletlerin kullanımı, Amerika’da ehliyet alma zorunluluğu olmadan yasal hale getirildi. Yapılan çalışmalarda sürdürülebilir şehircilik için oldukça önemli olduğu görülen ve kalabalık eyaletlerde insanların ulaşım ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde giderebilmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılması mantıklı sayılarak kabul edilmiştir. Amerika’da elektrikli bisiklet kanunlarının yeni çağa ayak uydurması için düzenlenmesi amacıyla gerekli oylamalar gerçekleştirildi. Pedal destekli bisikletlerin yasal olduğu New York’ta gaz kontrollü e – scooter ve bisikletlerin yasal olarak kullanılabilmesi kabul edildi. Sağlıklı ve güvenilir toplu ulaşım alternatifi olan elektrikli bisikletlerin kullanımı ülkemizde de giderek artan bir popülariteye sahiptir.

Türkiye’de Elektrikli Bisiklet Kullanımı

Ülkemizde yeni nesil ulaşım biçimleri hızlı bir şekilde kabul görerek, yaygın biçimde kendisine yer buldu. Paylaşımlı elektrikli ulaşım biçimlerinin piyasada kendisine pay sahip olması ve bireysel kullanım için de yüksek oranda satın alınan elektrikli bisikletlerin kullanımı ülkemiz için oldukça avantajlı bir seçenek olarak kabul görmüştür. Başlangıçta kampüs içi ring ulaşım gibi kısa mesafeli ulaşım çözümleri için kullanılan elektrikli bisikletler şehir içi ulaşımda elektrikli bisiklet kullanımının önem kazanmasıyla ciddi satış rakamlarına ulaşmasına yardımcı olmuştur. Paylaşımlı elektrikli bisiklet ve scooter kullanımının artması, satın alma maliyetlerini düşürerek, kullanımın yaygınlaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Şarj istasyonları sayesinde de ihtiyaç duyulan şarj işlemlerinin yapılabilmesi kullanımı kolaylaştırılmıştır.

Ülkemizde elektrikli bisiklet kullanımından ziyade, elektrikli scooterların kullanımı çok daha geniş bir kapsama yayılmıştır. Elektrikli bisiklet kullanımı için gerekli ehliyet ihtiyacı Türkiye’de elektrikli scooterların kullanımını arttıran en önemli kriterlerden biri olmuştur. Şehir içi uzun mesafeli yolculuklarınızı en ekonomik ve çevreye en duyarlı şekilde yürütülmesi için tercih edilebilen bir ulaşım aracı olarak talep görmektedir. Vücut gücünü zorlamadan rahat bir şekilde ilerleme imkanı sağlayan elektrikli ulaşım araçları, yaşlılar ve çocuklar tarafından da tercih edilmektedir. Elektrikli bisiklet ehliyet gerekliği için de çalışmalar yetkililer tarafından yürütülerek, ülkemizde elektrikli bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştiriliyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok kalabalık şehirde de elektrikli bisikletler ve scooterlar trafik keşmekeşinden kurtulmak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Çevreye Saygılı ve Kolay Ulaşım Aracı Olarak Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisikletlerin şehir içi ulaşım amacıyla kullanılması, kargo dağıtımları ve kısa mesafe ulaşımda yaşanan yüksek karbon salınımının önüne geçerek, doğaya saygılı bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Elektrikli bisiklet kullanmaya elverişli olmayan hava koşullarında da rahat bir şekilde elektrikli bisiklet kullanarak ulaşımınıza devam edebilmek için birbirinden farklı ürünler, ülkemizdeki motosiklet üreticisi firmalar tarafından da tasarlanarak üretilmeye başlandı. Çevreye duyarlı seyahat için tercih edebileceğiniz Elektrikli bisiklet fiyatları, motor gücü veya teknik özelliklere bağlı olarak değişmektedir. Elektrikli bisikletlerin şarj istasyonlarına ülkede birçok noktada sıkça yer verilmesi de evlerde elektrik tüketiminin azaltılması ve şehir içi ulaşımda içten yanmalı, çevreye yüksek karbon monoksit salgılayan araçların kullanımını azaltan avantajlı bir seçenektir. Birçok toplu taşıma aracında rahatlıkla kullanabilmeniz için gerekli şekilde sisteme oturtulmuş elektrikli bisikletleri, kalabalık şehirlerde en uygun fiyatlarla seyahat edebilmek için kullanabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda spor ve yolculuk imkanını aynı anda sunan elektrikli bisikletleri her türlü koşulda rahatlıkla kullanabilmeniz amaçlanmaktadır. Yokuşları bol olan şehirlerde rahat bir şekilde yolculuk yapmak için de kullanabileceğiniz elektrikli bisiklet modelleri arasından sizlere en uygun ürünü seçerek, yolculuklarınızın keyfini çıkartabilirsiniz. Toplu taşıma bisiklet saatleri de rahat bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirmeniz için özel olarak belediyeler tarafından belirlenmiş, çevreci ulaşım için desteklenmektedir. Yol güvenliğinizi sağlamak amacıyla ülkemizde ve dünyada elektrikli bisiklet kullanımıyla ilgili birçok önlemlerin doğru şekilde alınması gerekmektedir. Ülkemizde birçok ülkeden getirilen elektrikli bisikletlerin geniş bir satış pazarına sahip olması, gerekli önlemlerin doğru şekilde kontrol edilebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu zorluklarla başa çıkabilmek ve doğru şekilde düzenlenmiş güvenli ulaşım için düzenlemelerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çağa uygun şekilde düzenlenmesi bisiklet severler tarafından bekleniyor.

Çevreci ulaşım yöntemleri arasında elektrikli bisiklet giderek sahip olduğu yükseliş trendiyle artan kullanım sayısına ulaşıyor. İklim kriziyle birlikte değişen ulaşım tercihleri zaman içinde içten yanmalı tüm araçların elektrikli bisiklet ve araçlara dönüşmesi için adımların atılmasıyla çağa ayak uyduruyor.

Bir yanıt yazın